Dlaczego kierowcy unikają płacenia składki OC

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 12-09-2012 r.

Z badań przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że obecnie około 250 tys. właścicieli pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Liczba kierowców łamiących w ten sposób prawo i uchylających się od posiadania obowiązkowej polisy rośnie w zastraszającym tempie.

Kłopot w tym, że samochodów przybywa, a wraz z dynamicznym rozwojem motoryzacji rośnie także liczba osób, które starają się ominąć przepisy – licząc jednocześnie na łut szczęścia i ewentualny brak konsekwencji przy uczestnictwie w kolizji lub wypadku.

W takiej sytuacji jednak kilkaset złotych, a nawet w skrajnych przypadkach kilka tysięcy zaoszczędzonych na polisie OC, może słono kosztować właściciela pojazdu odpowiedzialnego za spowodowanie szkód na drodze.

Z informacji UFG wynika bowiem, że obecnie prowadzonych jest 16,6 tys. postępowań wobec nieuczciwych kierowców, którzy z własnej kieszeni będą musieli zapłacić średnio 11,8 tys. zł za naprawę uszkodzeń. Oznacza to wydatek przekraczający 20 razy średnią wartość składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC w Polsce.

Warto pamiętać, że od lutego 2012 roku w życie weszły nowe przepisy odnoszące się do kwestii ubezpieczeń obowiązkowych. W rezultacie kierowca, który nie posiada obowiązkowej polisy OC (w przypadku aut osobowych), musi się liczyć z karą w wysokości 3 tys. zł oraz 50 zł na poczet mandatu karnego.

 

Szkoda pokrywana jest z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który następnie dochodzi swoich roszeń wobec sprawcy wypadku. Zgodnie z prawem, ten ostatni musi pokryć nie tylko wysokość należnego odszkodowania, ale również wszelkie koszty poniesione na ten cel przez fundusz.

Według przedstawicieli UFG, niechęć kierowców do płacenia składek wynika przede wszystkim z próby zaoszczędzenia nawet niewielkich kwot i złudnej kalkulacji, która wyklucza możliwość uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27820 )
Array ( [docId] => 27820 )