Czy nieopłacenie raty OC oznacza brak ubezpieczenia

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Bez obowiązkowego ubezpieczenia OC nie wolno jeździć autem. Sprawa ubezpieczenia auto casco to już temat osobny. Auta nowe kupione na kredyt muszą mieć polisę auto casco, zaś właściciele starych , niewiele wartych już aut, często rezygnują z auto casco ze względów oszczędnościowych, co nie zawsze okazuje się słuszne. Temat ubezpieczeń komunikacyjnych sprawia często kierowcom problemy.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest prawdą jak myśli wielu kierowców, że nieopłacenie kolejnej raty ubezpieczenia OC skutkuje brakiem ochrony, czyli brakiem ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC obowiązuje do końca terminu na jaki właściciel auta zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową i niezapłacenie raty nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeśli jednak ubezpieczyciel wysyłał właścicielowi polisy pisemne upomnienia o nie wpłynięciu środków z tytułu ubezpieczenia, zaś środki te nie wpłyną w ciągu 7 dni od dostarczenia monitu, firma ubezpieczeniowa ma prawo wypowiedzieć umowę polisy OC.

Warto także wiedzieć, że w przypadku polisy auto casco ubezpieczyciel może nie pokryć całego kosztu naprawy pojazdu. Po pierwsze, jeżeli koszt naprawy przekracza 70 proc. wartości auta, szkoda zostaje uznana za całkowitą a remont jako nieopłacalny. Do każdej polisy dołączone są ponadto ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), w których opisane są wyłączenia, czyli sytuacje w jakich ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Lepiej przeczytać ten dokument dokładnie przed zawarciem umowy ubezpieczenia, żeby nie być później niemile zaskoczonym.

„Podwójne OC”, to pułapka w którą wpadają osoby kupujące auto używane. Żeby rozwiązać umowę ubezpieczenia OC, z którą kupiliśmy auto z rynku wtórnego, należy wypowiedzieć ją nie później niż jeden dzień przed upływem roku, czyli czasu na jaki polisa została zawarta. I decydująca jest tutaj data dostarczenia dokumentu wypowiedzenia, a nie dat stempla pocztowego, jak myśli wiele osób.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27812 )
Array ( [docId] => 27812 )