Czy warto walczyć o odszkodowanie z pomocą kancelarii

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 28-05-2012 r.

Kiedy doznamy przykrych skutków, ran, czy wręcz kalectwa spowodowanego wypadkiem, po leczeniu lub w jego trakcie, zaczyna się zwykle „walka” z firmą ubezpieczeniową o odszkodowanie. Pomóc w szybszym odzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela, w dodatku wyższego, może pomóc wyspecjalizowana w tym kancelaria odszkodowawcza. Taka pomoc ma jednak plusy i minusy.

Jeżeli braliśmy udział w wypadku, do którego doszło nie z naszej winy, a zostaliśmy poszkodowani, odnieśliśmy rany i konieczne jest długotrwałe leczenie, czy rehabilitacja, powinniśmy starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. Starać się o taki odszkodowanie mogą także osoby, które wskutek wypadku straciły najbliższą osobę czy osoby.

Czas jaki ma poszkodowany na dochodzenie należnych roszczeń od firmy ubezpieczeniowej to 3 lata. Jeżeli zaś sprawca wypadku zostanie skazany wyrokiem sądu, poszkodowany ma aż 20 lat na walkę o odszkodowanie.

W ostatnich latach powstało wiele kancelarii odszkodowawczych, które wyspecjalizowały się w uzyskaniu: odszkodowania, zwrotu poniesionych kosztów leczenia, opieki czy rehabilitacji, w uzyskaniu renty rekompensującej ewentualnie utracone dochody, zwrotu kosztów poniesionych na specjalistyczne zabiegi operacji, usuwania blizn, zakupu protez i sprzętu rehabilitacyjnego, a także zwrotu kosztów dostosowania przestrzeni życiowej do kalectwa doznanego wskutek wypadku.

Kancelarie cieszą się dużym powodzeniem, gdyż firmy ubezpieczeniowe mnożą trudności w wypłacaniu odszkodowań i próbują zaniżać ich wysokość, co sprawia, że poszkodowani poszukują fachowej i szybkiej pomocy. Minus tego zjawiska jest jednak taki, że kancelarie odszkodowawcze pobierają za swoje usługi wysokie honoraria, najczęściej aż 25% odszkodowania, które uda im się dla klienta wywalczyć.

 

Inne minusy kancelarii to fakt, że w celu szybkiego zarobku coraz częściej zakładają je osoby nie dysponujące odpowiednią, fachową wiedzą, nie mają uprawnień procesowych, by reprezentować klientów przed sądami oraz stosują w umowach niedozwolone prawem zapisy, jak np. postanowienie wykluczające wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę lub nakładające w takim przypadku kary. Jeżeli więc podejmujesz decyzję o skorzystaniu z pomocy kancelarii odszkodowawczej, najlepiej najpierw ją sprawdź.

Dobra kancelaria tania nie będzie. Jednak powinna przedstawić umowę z jasno określonymi zasadami, dobrze jeśli będzie miała znaną markę czy dobrą opinię oraz powinna zatrudniać adwokatów lub radców prawnych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27807 )
Array ( [docId] => 27807 )