Czym się kierować przy wyborze polisy

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Kiedy ubezpieczasz samochód, jednym z ważnych czynników wyboru tej a nie innej oferty jest wysokość składki. Jednak zanim dokonasz wyboru, zwróć uwagę nie tylko na cenę polisy, ale także na elementy polisy istotne na wypłatę odszkodowania jeśli dojdzie do jakiejś szkody.

Podstawowa sprawa przed podpisaniem umowy ubezpieczenia pojazdu, to uważne przeczytanie dokumentu zwanego ogólnymi warunkami ubezpieczenia, czyli OWU. Trzeba m zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli jakiego rodzaju szkody są nim objęte. Bardzo ważny jest też zakres terytorialny, czyli w których krajach, jakiego rodzaju szkody będą objęte ubezpieczeniem. Jeżeli planujesz wyjazdy zagraniczne, sprawdź koniecznie czy kraje do których się wybierasz są włączone do zakresu ubezpieczenia.

Udział własny

Ważną sprawą w OWU jest udział własny. To postanowienie umowy ubezpieczenia, które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o część, określoną kwotowo bądź procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczyciel stosuje udział własny, oznacza to, że w przypadku szkody zażąda od Ciebie poniesienia części kosztów naprawy. Niektórzy ubezpieczyciele stosują także franszyzę integralną, co oznacza brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody, które nie przekraczają ustalonej w umowie kwoty.


Ustalanie wysokości odszkodowania

Wielkie znaczenie przy wyborze umowy, mają także dokładne zapisy, które określają sposób ustalenia wysokości odszkodowania za najczęstsze szkody z ubezpieczenia autocasco, czyli uszkodzenia samochodu wymagające naprawy. Wysokość odszkodowania może się różnić w zależności od tego, jaki wariant rozliczenia przyjęto w umowie.

Najczęściej spotykane są dwa sposoby rozliczenia: tzw. warsztatowy lub wycena. Właściciele samochodów nowych i na gwarancji są zainteresowani zwrotem pełnych kosztów naprawy, także takiej, która będzie wykonana w autoryzowanym serwisie, a takie są drogie. Warunki ubezpieczenia powinny więc jasno informować o możliwości uzgodnienia kosztów naprawy tak, żeby było możliwe wypłacenie odszkodowania za naprawę na podstawie rachunków wystawionych przez warsztat. Z kolei właściciele pojazdów starszych, którzy nie planują naprawy w ASO, powinni rozważyć wariant rozliczenia szkody poprzez wycenę wykonaną przez ubezpieczyciela, gdyż zwykle jest to dużo tańsze.

Wartość rynkowa auta

Kiedy ubezpieczasz nowy samochód, zwróć uwagę, jakiej wypłaty możesz się spodziewać w przypadku kradzieży, utraty lub całkowitego zniszczenia w pierwszych miesiącach eksploatacji auta, tzn. czy będzie to zwrot ceny zakupu wyszczególnionej na fakturze, mimo że wartość rynkowa pojazdu używanego nawet bardzo krótko jest już odpowiednio niższa.


Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27801 )
Array ( [docId] => 27801 )