Euro 2012: Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Podczas Euro2012 pojawią się w Polsce kierowcy z zagranicy, przyzwyczajeni do innej kultury jazdy i lepszych dróg. Część będzie miała kierownicę po prawej stronie. Wielu przyjedzie tylko na mecz, bez noclegu, więc mogą być zmęczeni. To wszystko sprawia, że ryzyko stłuczki z obcokrajowcem w tym okresie jest duże. Sprawdź, co należy zrobić w takiej sytuacji, żeby łatwo i szybko dostać odszkodowanie.

Przede wszystkim poruszając się po polskich drogach w czasie Euro 2012, warto mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. To uniwersalny, znany w całej Europie dokument pozwalający na zebranie wszystkich danych dotyczących szkody, okoliczności zdarzenia, czyli wszystkich elementów ułatwiających potem wypłatę odszkodowania.

Po wypadku warto najpierw abyś rozejrzał się, czy byli jacyś świadkowie zdarzenia i poprosił ich o dane kontaktowe, które należy wpisać w formularzu oświadczenia. Potem powinieneś z drugim współuczestnikiem wypadku uzupełnić wszystkie potrzebne dane. Po zabezpieczeniu rozbitego samochodu powinieneś jak najszybciej zająć się zgłoszeniem szkody. Tu dalsze scenariusze zależą od tego, czy masz ubezpieczenie AC, czy tylko OC. W tym pierwszym wypadku możesz skorzystać ze swojej polisy, żeby szybko i sprawnie naprawić samochód. Warto wiedzieć, że w niektórych firmach ubezpieczeniowych, jak np. w Warcie można to zrobić bez obawy o utratę zniżek, bo jeśli towarzystwo odzyska od sprawcy szkody wypłacone z AC pieniądze, nie będzie podstaw do korekty zniżek klienta.

 

Posiadacze samego OC, muszą korzystać z ubezpieczenia sprawcy i znaleźć tzw. korespondenta ubezpieczyciela zagranicznego kierowcy sprawcy szkody. To polskie towarzystwo, które ma pomóc z takich sytuacjach poszkodowanemu Polakowi z uzyskaniu odszkodowania. Można to zrobić korzystając z wyszukiwarki na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl). Jeśli ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie ma wyznaczonego korespondenta, szkodę należy zgłosić albo do WARTY, albo PZU. Tylko ci dwaj ubezpieczyciele mają uprawnienia do występowania w takich wypadkach jako agent PBUK.

Można liczyć na wypłatę nawet w przypadku gdy obcokrajowiec nie miał ubezpieczenia OC – wtedy zobowiązania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji można zgłosić szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, który sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne. Towarzystwo analizuje sprawę, ustala wysokość odszkodowania, ale samą wypłatę realizuje już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

oprac. PM na podst. materiałów WARTY

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27809 )
Array ( [docId] => 27809 )