Kiedy szkoda może zostać uznana za całkowitą

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

W przypadku nawet drobnych szkód w starych samochodach firmy ubezpieczeniowe chętnie orzekają szkodę całkowitą, ponieważ dzięki temu mogą wypłacić niższe odszkodowanie. Sprawdź zatem, co można zrobić, jeśli zakład ubezpieczeń orzeknie, Twoim zdaniem niesłusznie, szkodę całkowitą.

W I kwartale 2012 r. Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał 3 869 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Podobnie jak w minionych latach, najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 2144 skargi (55,4%), w tym znaczna część dotyczyła właśnie orzekania przez ubezpieczycieli szkód całkowitych.

W przypadku polisy OC, ze szkodą całkowita mamy do czynienia, gdy koszt naprawy przekracza wartość pojazdu przed wypadkiem. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 lutego 1992 r. (sygn. akt I ACr 3/92), który orzekł, że szkoda całkowita występuje wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody.

W przypadku polisy AC próg opłacalności naprawy określany jest natomiast przez każdego ubezpieczyciela w umowie jaką podpisuje z klientem. Wynosi zwykle od 60 do 80% wartości samochodu. Warto zatem zwrócić na to szczególną uwagę jeszcze na etapie kupowania polisy i podpisywania umowy. Pamiętać bowiem trzeba, że jeśli koszty naprawy przekroczą wskazany w umowie próg wartości pojazdu szkoda zostanie zakwalifikowana jako całkowita.

Zdarza się jednak, że ubezpieczyciele wyceniając nawet drobne szkody kwalifikują je jako całkowite. Biorąc pod uwagę różne czynniki mające wpływ na wartość pojazdu, mogą bowiem wartość tę dowolnie obniżać lub podwyższać. Podobnie jest z kosztami części i robocizną. W związku z dużą rozpiętością cenową zarówno części jak i roboczogodzin, nie trudno jest tak wycenić szkodę, by naprawa okazała się nieopłacalna, tj. szkoda przewyższała wartość pojazdu.

A zatem, jeśli nie będziesz zgadzał się z decyzją ubezpieczyciela zażądaj kalkulacji naprawy i protokołu z oględzin likwidatora. Sam natomiast zleć niezależnemu rzeczoznawcy wycenę wartości samochodu przed wypadkiem i kalkulację naprawy. Jeśli wyliczenia rzeczoznawcy będą odbiegały znacznie od tego, co orzekł zakład ubezpieczeń, będziesz miał prawo zakwestionować decyzję ubezpieczyciela. W przypadku problemów, możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych (Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa, tel. 022 333 73 28, e-mail: [email protected]).

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27817 )
Array ( [docId] => 27817 )