Likwidacja szkody – jak nie dać się oszukać firmie ubezpieczeniowej

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Na nieuczciwe praktyki niektórych firm ubezpieczeniowych warto uważać nie tylko wtedy gdy podpisuje się umowę ubezpieczenia, ale również w sytuacji kiedy dochodzi do likwidacji szkody. Zobacz, jakie sztuczki stosują ubezpieczyciele.

Zakłady ubezpieczeń zawsze starają się zaniżyć wartość pojazdu. Dlatego, jeśli ubezpieczyciel, Twoim zdaniem, obniży wartość Twojego pojazdu argumentując to faktem, że np. ma on duży przebieg - negocjuj.

W takiej sytuacji podkreśl na przykład wyposażenie dodatkowe, jakie znajduje się w aucie. Dobrze wyposażona wersja może być przecież droższa od podstawowej nawet o kilkadziesiąt złotych. Na wartość pojazdu ma bowiem wpływ nie tylko rok produkcji i przebieg, ale i wiele innych czynników jak np. wersja, rodzaj i stan ogumienia, liczba właścicieli, a nawet to w jaki sposób pojazd jest wykorzystywany.

Zwróć też uwagę na ceny części w kosztorysie przedstawionym przez ubezpieczyciela. Często podawane są w nim maksymalne ceny zamienników. Tymczasem masz prawo zadecydować, czy naprawa pojazdu będzie wykonana z użyciem części oryginalnych czy na zamiennikach. Jeśli w Twoim samochodzie były zamontowane oryginalne części, i chcesz aby nadal tak było, masz prawo dokonać naprawy w dowolnym warsztacie np. w ASO i żądać od zakładu ubezpieczeń by w odszkodowaniu uwzględnił koszt części oryginalnych.

 

Jako argument możesz wykorzystać uchwałę Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2012 r. który orzekł, że odszkodowania z ubezpieczenia OC za naprawę uszkodzonego pojazdu powinny uwzględniać ceny części nowych.

Przyjrzyj się też, w jaki sposób w kwocie odszkodowania ubezpieczyciel uwzględnił robociznę. Większość firm ubezpieczeniowych stosuje bowiem stawki roboczogodzinowe w graniach 50 zł. Tymczasem w wielu regionach kraju, za różnego rodzaju usługi w warsztatach w rzeczywistości płaci się o wiele więcej.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27815 )
Array ( [docId] => 27815 )