Zmiany w ubezpieczeniach OC

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 06-06-2012 r.

W lutym 2012 r. weszły w życie zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń OC. Największą zaletą tych zmian jest możliwość uniknięcia pułapki podwójnego ubezpieczenia OC, w jaką dotychczas często wpadały osoby kupujące samochód używany. Inną zmianą jest podniesienie wysokości kary dla właściciela samochodu osobowego za brak ubezpieczenia OC z 1980 zł do 3000 tys. zł.

Znowelizowane przepisy dotyczące ubezpieczeń OC wprowadzone zostały w życie 11 lutego 2012 roku. Trzeba jednak wiedzieć, że nowe przepisy obowiązują tylko i wyłącznie w przypadku polis OC, które zawarte zostały po ww. dacie. Jeśli więc kupiłeś auto używane i zawarłeś nową polisę OC przed 11 lutego 2012 roku, musisz pamiętać, że wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela auta można jedynie w ciągu 30 dni od dnia, w którym podpisałeś umowę kupna sprzedaży samochodu.

W praktyce wygląda to tak, że firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku informowania o zbliżającym się terminie wygaśnięcia polisy OC i o tym, że w przypadku braku wpłynięcia wypowiedzenia polisy, będzie ona automatycznie przedłużona, a nam zostanie przesłany druczek do zapłaty składki za polisę.

W przypadku umów zawartych po 11 lutego 2012 roku, a więc na nowych zasadach, firmy ubezpieczeniowe będą zobowiązane do informowania właścicieli pojazdów o polisie na następny rok nie później niż dwa tygodnie przed upływem roku, na który została zawarta umowa ubezpieczenia OC, czyli polisa OC.

Inną ważną zmianą będzie możliwość wypowiedzenia tzw. podwójnej polisy. Od 11 lutego 2012 r. kierowcy, którzy nie zdążą w przewidzianym 30-dniowym terminie zrezygnować z umowy ubezpieczenia OC i podpiszą nową polisę OC na siebie, czyli będą miały wskutek tego dwie polisy OC na jedno auto, będą mogły wypowiedzieć umowę polisy OC, która została automatycznie przedłużona. Aktualnie jest niestety tak, że ubezpieczyciel nie może z powodu obowiązujących w tym zakresie przepisów, rozwiązać automatycznie przedłużonej a nie wypowiedzianej umowy ubezpieczenia OC, przed upływem 12 miesięcy, jeżeli kupujący nie zgłosił się w ciągu 30 dni od zakupu auta.

Nowością jest także wprowadzenie klauzuli stempla pocztowego, co oznacza, że w przypadku wysłania do ubezpieczyciela wypowiedzenia polisy OC listem poleconym, za datę wypowiedzenia będzie uważana data na stemplu pocztowym. Sprawić ma to, że jeśli nadamy list polecony z wypowiedzeniem polisy OC nawet jeden dzień przed upływem okresu obowiązywania umowy OC, wystarczy to do skutecznego zrezygnowania z ubezpieczenia, tzn. umowa nie zostanie automatycznie przedłużona na następny rok.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27808 )
Array ( [docId] => 27808 )