Jak nie kupić kradzionego samochodu

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Przed decyzją o zakupie używanego auta, należy sprawdzić oczywiście jego stan techniczny, ale nie tylko. Ważne jest także sprawdzenie, czy interesujące nas auto nie zostało wcześniej skradzione. Uważaj przede wszystkim na tzw. okazje.

Sprawdź cenę auta

Kiedy planujesz zakup używanego auta, nie pozwól by Twoja czujność została uśpiona. Przede wszystkim sprawdź więc ile takie auto, jakie planujesz kupić, rzeczywiście kosztuje. Możesz to sprawdzić np. w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Wyjątkowo niska cena samochodu, dopiski „okazja” przy ogłoszeniu lub fakt, że sprzedającemu śpieszy się ze sprzedażą auta np. z powodu wyjazdu itp., niech będą dla Ciebie sygnałami, że z autem może być coś nie tak. Warto więc i trzeba w takim przypadku sprawdzić pochodzenie interesującego Cię pojazdu.

Poznaj historię auta

Zacznij od szczegółowego wywiadu na temat historii auta. Zapytaj koniecznie właściciela auta, jak długo je posiada. Niezwykle ważna jest także udokumentowana historia auta. Pytaj więc, czy sprzedający posiada fakturę zakupu auta lub umowę kupna-sprzedaży oraz inne dokumenty w postaci: książki serwisowej, karty pojazdu, rachunków za wykonane naprawy oraz aktualną polisę ubezpieczeniową.

Podczas dokładnego czytania i oglądania dokumentów zwracaj także uwagę na wszystkie zmiany, jakich dokonywano w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Zasada jest tutaj prosta: każda zmiana w dowodzi rejestracyjnym musi być potwierdzona pieczątką i odnotowana na ostatniej stronie tego dokumentu.


Oględziny auta

Następnym krokiem po kontroli dokumentów, powinny być dokładne oględziny auta. Samochody po kradzieży mogą nosić ślady zniszczeń lub włamań. Sprawdź więc pod kątem kradzieży takie miejsce, jak stacyjka. Jeśli do auta ktoś się włamywał, zamki w drzwiach mogą być uszkodzone lub co najmniej podniszczone, noszące ślady ingerencji. Uważnie oglądaj także karoserię auta, czy blachy nie są powyginane, a lakier porysowany. Ważny element, to także szyby. Jeśli auto jest bez zarzutu, wszystkie szyby powinny posiadać jeden numer wytłoczony przez producenta. Każde auto powinno także posiadać dwa komplety oryginalnych kluczyków.

Kod VIN

Ważna sprawa do sprawdzenia w aucie, to jego kod VIN, czyli cyfrowo-literowy numer identyfikacyjny, który składa się z 17 znaków nadanych przez producenta. Znajduje się on w zależności od marki na podwoziu lub nadwoziu auta. Sprawdzając numer VIN zwróć uwagę, czy nie nosi on podejrzanych śladów ingerencji, jak np. wycinanie czy spawanie. Sprawdź, czy nr VIN podany w dowodzie rejestracyjnym zgadza się z numerem VIN umieszczonym na aucie.

Wszelkie wątpliwości w kwestii numeru VIN możemy bezpłatnie zweryfikować w Europejskim Rejestrze Pojazdów (www.erp.pl). Z kolei fakt, czy auto nie było kradzione, możesz sprawdzić na elektronicznej platformie usług administracji publicznej ePUAP (www.epuap.gov.pl).

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27831 )
Array ( [docId] => 27831 )