Leasing konsumencki alternatywą dla kredytu samochodowego

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Jeszcze do niedawna, jedynym sposobem na zakup auta w Polsce przez osoby nie posiadające odpowiednio wysokiej kwoty, były kredyty samochodowe na auta nowe i używane, bądź kredyty konsumpcyjne. Przedsiębiorcy mogą także wziąć auto w leasing. Od ubiegłego roku stworzono także nową formę – leasing konsumencki, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne.

Leasing konsumencki polega w zasadzie na wynajęciu auta od firmy leasingowej na czas od 12 do nawet 60 miesięcy. Po upływie okresu trwania leasingu, można leasingowane przez siebie auto odkupić na własność od wynajmującej firmy. Taka nowa forma finansowania samochodów wprowadzona została na polski rynek w lipcu 2011 roku, stwarzając nowe możliwości dla klientów. Początkowo leasing konsumencki oferowały w Polsce trzy firmy: Masterlease, VB Leasing oraz Santander Consumer Multirent.

Zaletą leasingu konsumenckiego jest krótki czas na rozpatrzenie wniosku przez firmę leasingową oraz niewiele formalności, jakie trzeba spełnić. Jeżeli dysponujemy np. kwotą początkową rzędu 20 proc. wartości auta, wymaga się dwóch dokumentów ze zdjęciem oraz oświadczenia o dochodach. Co ważne dla wielu klientów, nie jest niezbędna umowa o pracę, a honoruje się także umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz różnego rodzaju kontrakty. Innym plusem tej formy finansowania jest także duże pole do manewru przy ustalaniu wysokości rat, które można starać się obniżać zwiększając wartość wykupu końcowego samochodu.

Inaczej niż w przypadku kredytów samochodowych liczone są w przypadku leasingu konsumenckiego koszty finansowania. Stosowany jest tutaj procentowy wskaźnik , który wynosić może np. 105 proc. i pokazuje to sumę rat w stosunku do pierwotnej wartości samochodu. Jeżeli więc jest to umowa na 2 lub 3 lata na nowe auto, wartość leasingu powinna zmieścić się w 108-110 proc. Jednak w przypadku wydłużenia okresu leasingu konsumenckiego do maksymalnych 60 miesięcy, koszt leasingu wynieść może do 120 proc.

Minusem leasingu konsumenckiego może być dla niektórych osób fakt, że przez okres leasingu klient nie jest właścicielem pojazdu, a dysponuje tylko prawem do użytkowania pojazdu. Należy także wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej wskazanej przez firmę leasingową, zaś auto casco trzeba mieć przez cały okres trwania leasingu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27839 )
Array ( [docId] => 27839 )