Jak sprawdzić właściwy wiek auta

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Fantazja nieuczciwych handlarzy samochodami używanymi jest nieograniczona. Fałszowane i podrabiane są książki serwisowe, cofane liczniki, auta po poważnym wypadku wystawiane są w Polsce jako bezwypadkowe itp. itd. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że w celu szybkiego i dużego zarobku, handlarze próbują fałszować nawet wiek auta, odmładzając je w dokumentach. Jak można to jednak sprawdzić.

Podstawowa sztuczka handlarzy autami używanymi polega na tym, że jako wiek auta, podawana jest data pierwszej jego rejestracji, zaś auto mogło być wyprodukowane wcześniej. Np. jeśli data pierwszej rejestracji auta to np. 15 stycznia 2002 roku, można przyjąć niemal za pewnik, że auto wyprodukowano jeszcze co najmniej w końcówce 2001 roku. Wystawianie więc do sprzedaży takiego auta z ceną odpowiadającą wartości katalogowej tego modelu z 2002 roku, jest po prostu nieuczciwe, gdyż auto takie choćby zostało wyprodukowane w grudniu 2001 roku, jest już o rok starsze niż to z 2002 roku.

Podstawowym „narzędziem” do sprawdzenia właściwego wieku auta, jest jego numer VIN, czyli numer identyfikacyjny nadwozia. W numerze VIN zakodowane są informacje o tym, kiedy dokładnie i w jakiej fabryce danej marki auto zostało wyprodukowane. Możemy tam także znaleźć informacje o tym w jakiej wersji silnikowej auto opuściło fabrykę, a nawet jak zostało przez producenta wyposażone. Kody do odczytywania numerów VIN poszczególnych marek znaleźć można przy odrobinie szczęścia w Internecie.

Oprócz identyfikacyjnego numeru VIN, szczegółowych informacji o dacie produkcji danego auta można szukać także w innych miejscach. Do takich miejsc należą między innymi zbiorniki na płyn do spryskiwaczy, obudowy filtrów powietrza, obudowy skrzynek bezpieczników, a także etykiety jakie znajdują się na pasach bezpieczeństwa. Data produkcji może być również wytłoczona na tylnej klapie, a raczej na plastikowej obudowie jej wewnętrznej strony. Innym miejscem, które także może „przybliżyć” datę produkcji auta, choć nie zawsze może być numer DOT, który znajduje się na oponie, a który zdradza rok i miesiąc produkcji opony.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27843 )
Array ( [docId] => 27843 )