Jak trzeba czytać ogłoszenia o sprzedaży samochodów

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Szukając używanego auta, przeglądasz setki ogłoszeń w Internecie lub w prasie ogłoszeniowej. Uważaj jednak, gdyż anonse pełne są nieprawdziwych stwierdzeń. Super stan, zadbany, okazja, oryginalny przebieg. To właśnie tego typu określenia, wykorzystywane są najczęściej. Traktujmy te opisy z przymrużeniem oka, jako triki stosowane przez handlarzy abyśmy zainteresowali się ich ogłoszeniem.

W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży samochodów są pewne stałe elementy, które po prostu muszą się w nich znaleźć. To m.in. takie dane, jak: rocznik pojazdu, przebieg, cena, rodzaj silnika i jego parametry, typ nadwozia itp. Bądź jednak czujny, jeśli w ogłoszeniu o sprzedaży interesującego Cię auta, znajdą się określenia: 100% oryginalny przebieg, idealny prosto z Niemiec. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że aut w idealnym stanie nikt się chętnie nie pozbywa nawet w bogatych krajach. A już na pewno nie za bezcen, a takie auta najchętniej w celu zarobku sprowadzają handlarze.

Warto także wiedzieć, że obecnie w wielu młodych autach stosuje się elektroniczne liczniki przebiegu. Zweryfikowanie takiego licznika, czyli nazywając rzeczy po imieniu - cofnięcie - nie jest dla zawodowych handlarzy żadnym problemem. Istnieją nawet i reklamują się firmy specjalizujące się w tym niezgodnym z prawem procederze. Jeśli więc mamy ofertę kupna Opla Astry z rocznika 2008 z przebiegiem 118 tys. km, lepiej albo odpuśćmy sobie to auto, albo dodajmy do tego jeszcze ok. 150 tys. km i wówczas będziemy bliżej prawdy. Handlarze robią tak z prostej przyczyny: nikt nie chciałby kupić od nich 4-letniego auta z przebiegiem ponad 200 tys. km. Po cofnięciu licznika auto staje się dla kupujących „atrakcyjniejsze”.

 

Uważaj także na słowo: Pilnie! lub Okazja! Jeśli bowiem auto wystawione na sprzedaż ma już swoje lata, cena jest niższa niż aut równoletnich, a w ogłoszeniu znajdziesz takie „zachęty”, jak: pilnie!, oznacza to, że ktoś chce się szybko pozbyć kłopotliwego, np. drogiego w naprawach lub wymagającego poważnych inwestycji auta. Podobnie z określeniem „okazja”. Nie ma okazji, gdyż nikt rozsądnie myślący nie odda dobrego auta poniżej jego rynkowej wartości. A „okazja” może być tylko okazją dla Ciebie do wpakowania się w duże kłopoty i koszty.

Zwróć uwagę podczas poszukiwań auta, że dla wiarygodności danego ogłoszenia ważna jest możliwie największa ilość informacji o samochodzie. Jeśli jednak ogłoszenie nie zawiera informacji o przebiegu auta, zaś zawiera mnóstwo wyżej opisanych superlatyw, może to oznaczać, że ktoś chce ukryć przed nami fakty z przeszłości auta. Także mała ilość i w dodatku źle zrobionych, niewyraźnych zdjęć, może świadczyć źle o sprzedającym i jego towarze, a może to mieć na celu zwabienie klienta. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi i ewentualny klient mógłby się przy oględzinach rozczarować i zdenerwować.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27833 )
Array ( [docId] => 27833 )