Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

W poszukiwaniu wymarzonego auta, wiele osób wybiera się za naszą zachodnią granicę. Jeśli uda się znaleźć interesujące auto w dobrym stanie, to już sukces. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed Tobą. Rejestracja sprowadzonego pojazdu w Polsce nie należy do łatwych, gdyż dokumenty auta są niezwykle drobiazgowo sprawdzane przez urzędników i często odrzucane.

Sama rejestracja sprowadzonego samochodu w Polsce, to koszt ok. 300 zł. Nie jest to jednak jedyny wydatek. Musimy opłacić bowiem także akcyzę oraz opłatę za wydanie poświadczenia jej zapłaty. Kosztowne jest także tłumaczenie dokumentów pojazdu przez tłumacza przysięgłego, co kosztuje ok. 1000 zł. Należy także zrobić pierwsze w kraju badanie techniczne oraz uiścić opłatę recyklingową. Musisz także dokonać niezbędnych formalności w urzędzie celnym i urzędzie skarbowym. Jeśli kupujesz auto np. w auto komisie lub od handlarza prowadzącego działalność gospodarczą, auto jest zwolnione z opłaty skarbowej, która zwykle wynosi 2 proc. od kwoty wpisanej w umowie kupna sprzedaży, za jaką kupiliśmy auto.

Kiedy masz już skompletowane dokumenty, powinieneś udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca swojego zameldowania. Tam musisz wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu i dołączyć do niego wymagane załączniki, czyli dokumenty auta. Ważne jest, żeby wszystkie dokumenty pojazdu były w porządku, gdyż urzędnicy z wydziałów komunikacji są bardzo dokładni w sprawdzaniu dokumentów i nawet z błahej z pozoru przyczyny mogą odmówić zarejestrowania samochodu. Rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji trwa przeważnie parę godzin.

 

Warto wiedzieć, że jeśli kupiłeś samochód z niemieckimi dokumentami rejestracyjnymi, do momentu rejestracji w Polsce nie jest wymagane, aby został on wyrejestrowany w Niemczech. Wygląda to bowiem tak, że po zarejestrowaniu auta w Polsce, Twój wydział komunikacji zatrzyma niemiecki dowód rejestracyjny i poinformuje odpowiedni wydział komunikacji w Niemczech. Może się jednak zdarzyć, że dokumentu o wyrejestrowaniu auta w Niemczech wymagać będą niemieckie firmy ubezpieczeniowe. Wówczas takie problemy załatwisz przy pomocy konsulatu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27837 )
Array ( [docId] => 27837 )