Z jakimi formalnościami kierowcy miewają problemy

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Każdy kierowca chciałby jeździć. Jednak nie każdy wie, jakich formalności należy dokonać po zakupie auta, że trzeba auto zarejestrować, ubezpieczyć, zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnej itp. Przybliżamy kilka sytuacji z jakimi często mają problemy właściciele aut.

Kupując samochód używany, trzeba uważnie oglądać i czytać jego dokumenty. Może się bowiem zdarzyć, że dane auto ma współwłaściciela, zaś sprzedaje je jedna osoba, która postanowiła z jakichś powodów ukryć ten fakt. Jeżeli jednak w dowodzie rejestracyjnym auta figuruje współwłaściciel, np. mąż czy żona osoby sprzedającej, lepiej wymagać, żeby do transakcji doszło w obecności wszystkich właścicieli pojazdu. Sprzedający może mieć jednak notarialne upoważnienie do sprzedaży auta i to wystarczy. Jeśli jednak przeoczymy tak istotną informację, jak fakt występowania współwłaściciela auta, może się okazać, że nie będziemy mogli zarejestrować kupionego auta na siebie, gdyż wydział komunikacji stwierdzi, że umowa jest nieważna.

Warto także wiedzieć, że jeżeli auto zmienia właściciela w obrębie np. tego samego miasta, nie jest konieczne wykupywanie nowych tablic rejestracyjnych i nalepki na szybę. Wystarczy, że złożymy wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego i przyniesiemy tablice rejestracyjne, w celu przyklejenia na nich przez urzędnika nowych naklejek legalizacyjnych. To rozwiązanie godne polecenia, gdyż pozwala zaoszczędzić 100 złotych. Nowy dowód rejestracyjny kosztuje bowiem 81 złotych, zaś dowód + tablice i nalepka na szybę, już 180,50 zł. Potrzebna jest jednak także zgoda poprzedniego właściciela na piśmie na pozostawienie numeru rejestracyjnego.

Formalności związane z otrzymaniem auta w prezencie, także potrafią niejednemu obdarowanemu kierowcy dać się później we znaki. Tutaj warto wiedzieć, że jeżeli otrzymamy auto w prezencie osób z najbliższej rodziny, zwolnieni jesteśmy z konieczności zapłacenia podatku, jednak należy darowiznę zgłosić w ciągu 6 miesięcy do urzędu skarbowego, wypełniając w tym celu specjalny formularz SD-Z2. Darowizny od rodziny nie trzeba zgłaszać, jeśli wartość rynkowa otrzymanego pojazdu nie przekracza kwoty 9637 złotych, zaś obdarowana osoba w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymała prezentów o wartości powyżej ww. kwoty.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27840 )
Array ( [docId] => 27840 )