SUV-y są modne, ale potrafią być kosztowne

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Samochody typu SUV (z ang. Sport Utility Vehicle) od kilku lat są przebojem na wielu rynkach motoryzacyjnych świata. Niemal każdy chciałby dziś mieć „terenówkę” lub atrakcyjne auto przynajmniej wyglądem przypominające pojazd terenowy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że SUV-y oprócz tego, że kosztują więcej od „zwykłych” aut osobowych, są od nich także dużo droższe w utrzymaniu.

Podstawowa sprawa z jakiej należy zdać sobie sprawę myśląc o dużym SUV-ie jako aucie rodzinnym jest taka, że SUV nigdy nie będzie tak przestronny, jak np. rodzinne minivany, nawet te kompaktowe. Mimo, że większość aut typu SUV posiada samonośne nadwozia, to przestrzeń wewnątrz nich jest dość mocno ograniczona choćby ze względu na wyższy prześwit nadwozia. W związku z podwyższonym prześwitem, próg załadunku bagażnika w SUV-ie także będzie położony wyżej, przez co pojemność bagażnika będzie mniejsza niż auta o podobnych wymiarach zewnętrznych, ale które ma niżej położony próg załadunkowy.

Kolejnym poważnym minusem aut typu SUV, są dużo droższe opony od tych używanych w autach osobowych, co wynika z racji większych rozmiarów felg. W związku z powyższym oraz z faktem, że niektóre (choć nie wszystkie) SUV-y wyposażone są w napęd na obie osie, opony muszą mieć bieżnik specjalnie przystosowany do jazdy terenowej, a to już znacznie podnosi koszt ich zakupu. Można przyjąć, że opony do SUV-a z napędem 4x4 kosztują o połowę więcej od tych do auta osobowego. Jeżeli więc dojdzie do tego jeszcze zakup opon zimowych, zbierze się już całkiem duża kwota tylko na opony. Z tym napędem 4x4 jest jednak tak, że jego obecność w aucie podnosi cenę, a nie każdy takiego napędu potrzebuje. W związku z tym dużo nowych SUV-ów opuszcza salony sprzedaży w wersji z napędem na jedną oś, a jeżdżą one głównie po… mieście.

Dużo droższa jest także naprawa SUV-ów z racji tego, że postrzegane są one jako auta luksusowe, w związku z czym warsztaty biorą więcej za ich obsługę w porównaniu do aut osobowych. Innym minusem jest także większe zużycie paliwa niż w osobówkach, co wynika z większej masy auta, a więc mocniejszych silników oraz zastosowania dużych kół o szerokich oponach.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27841 )
Array ( [docId] => 27841 )