Uwaga na auta po powodzi

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Polskę w 2010 roku nawiedziły dwie powodzie, w maju i w czerwcu. Wiele samochodów z terenów do których doszło do kataklizmu zostało mniej lub bardziej zalanych. Takie auta handlarze kupują zwykle od firm ubezpieczeniowych za bezcen. Często nieuczciwi handlarze sprowadzają także zalane przez powódź auta z zagranicy. Na co uważać uważać, żeby nie dać się nabić w butelkę?

Podstawowa sprawa to, od kogo chcemy kupić auto i jak długo je ma. Jeśli kupujemy auto z ogłoszenia, bezpośrednio od właściciela, ryzyko jest nieco mniejsze. Interesujące Cię auto możesz bowiem sprawdzić podczas dokonanego na Twój koszt dokładnego przeglądu. Warto wiedzieć, że dobry znak, to jeśli wnętrze auta nosi normalne ślady użytkowania. Twoją czujność powinny natomiast wzbudzić bardzo świeże i intensywnie pachnące, czytaj mocno odświeżone wnętrze auta. Z uwagi na ilość elektroniki we współczesnych autach, trzeba także sprawdzić czy działają elektrycznie sterowane lusterka, fotele, światła czy szyby. Samochody wyposażone są jednak także w urządzenia komputerowe, które sterują pracą silnika i jego osprzętu. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba więc wybrać się wybranym autem na przegląd do warsztatu na diagnostykę komputerową.

Dużo uwagi powinieneś przed zakupem poświęcić samochodom z auto komisu czy giełdy, sprzedawanym przez zawodowych handlarzy. Zdarzały się w Polsce sytuacje, że dany samochód miał ubezpieczenie auto-casco, jego właściciel dostał już odszkodowanie za zalany pojazd, a później sprzedał je tanio handlarzowi. Trzeba tu wiedzieć, że rzeczoznawcy ubezpieczeniowi, gdy nie mają możliwości dokładnego sprawdzenia auta zalanego podczas powodzi, często uznają szkody jako całkowite. Z kolei handlarzom opłaca się profesjonalnie wyczyścić auto, wyprać tapicerkę i umyć podzespoły oraz polakierować auto.

Sprawdzając auto zwróć uwagę, czy pod jego maską jest czysto, a nawet czy silnik i osprzęt nie zostały dokładnie umyte i wyglądają jak nowe. Jeśli tak, to sygnał dla Ciebie, że samochód został dokładnie przygotowany na handel i trzeba go sprawdzić bardzo dokładnie. Zwracajmy dokładną uwagę na tapicerkę. Jeśli bowiem wnętrze auta było zalane i tapicerka została uprana, to w samochodzie takim i tak można wyczuć zgniliznę, która tworzy się np. w gąbkach foteli. Zwracaj także uwagę na to, w jakim stanie są dywaniki podłogowe. Jeśli w pojeździe jest komplet nowych dywaników, może to oznaczać, że był poważny powód, by je wymienić. Trzeba także zaglądać pod dywaniki i sprawdzać stan wykładzin podłogowych. Wykładzina może być bowiem niezbyt dokładnie uprana nosić ślady zacieków.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27838 )
Array ( [docId] => 27838 )