Uwaga na pofirmowe auta

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Kiedy planujesz zakup używanego samochodu, lepiej sprawdź, czy interesujące Cię auto nie było pojazdem flotowym, czyli firmowym i czy nie jeździł nim np. po Polsce przedstawiciel handlowy. Nie oznacza to, że wszystkie tego typu auta są zużyte. Większość tego typu aut ma jednak ogromne przebiegi, a także powypadkową przeszłość. Dużo samochodów pofirmowych trafia do sprzedaży za pomocą autokomisów.

Gdy chcesz kupić auto np. w autokomisie, sprawdź koniecznie, czy nie jest to samochód pofirmowy. Nie wszystkie auta używane we flotach są niegodne uwagi i można kupić samochód młody i zadbany, kiedy np. firma po trzech latach zmienia flotę na nową. Pamiętaj jednak, że należy podejść do tego tematu z rezerwą i kupować ostrożnie i sprawdzając stan auta. Warto wiedzieć np., że jeśli na parkingu komisowym stoi kilka identycznych Opli Astra czy Fordów Mondeo z podobnymi numerami rejestracyjnymi, to zazwyczaj jest to flota odkupiona od jakiejś firmy. Handlarze i właściciele autokomisów kupują hurtowo poleasingowe samochody, żeby później odsprzedać je z zyskiem. Jeżeli więc zobaczysz w autokomisie kilka sztuk interesującego Cię modelu, sprawdź dokładnie wszystkie, gdyż mogą się bardzo różnić przebiegiem oraz stanem technicznym.

Auta wykorzystywane we flotach firmowych przejeżdżają rocznie dziesiątki tysięcy kilometrów, więc dokładnie sprawdzaj stan licznika. Ryzyko trafienia na auto z cofniętym licznikiem jest największe w przypadku zakupu w komisie. Pamiętaj, że w licznikach analogowych, czyli starego typu, trzeba zwrócić uwagę, czy wszystkie cyfry są proste i czy zmieniają się prawidłowo w trakcie jazdy. Istotne też, czy w miejscu licznika nie ma żadnych rys czy tłustych śladów świadczących o rozkręcaniu. Jeśli chodzi o nowsze liczniki elektroniczne, to konieczna jest wizyta np. w stacji diagnostycznej lub serwisie danej marki, gdzie stan licznika możesz sprawdzić za pomocą komputera. Wiele o stanie licznika danego auta mówi także jego wnętrze. I tak jeśli tapicerka fotela kierowcy, pedały oraz gałka od biegów będą wytarte, świadczy to dużym przebiegu, a więc i zużyciu auta.

Pamiętaj, że samochody firmowe często występują z poszukiwanymi silnikami diesla. Te zaś po dużym przebiegach mogą już wymagać poważnych napraw. Kosztowna jest tu np. wymiana lub regeneracja turbiny silnika, wymiana filtru cząstek stałych, dwumasowego koła zamachowego czy pompowtryskiwaczy. Przed zakupem koniecznie sprawdź więc interesujące Cię auto na diagnostyce komputerowej. Następna ważna sprawa podczas sprawdzania stanu auta, to stan jego lakieru. Dokonaj dokładnych oględzin auta i zwróć uwagę, czy występują różnice w odcieniach lakieru. Warto zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru, który pozwoli Ci sprawdzić, czy na różnych elementach nadwozia nie występują różnice w grubości lakieru.

Samochody z dużymi przebiegami, mają zwykle także zużyte zawieszenie. Stan amortyzatorów możesz sprawdzić poprzez naciskanie karoserii nad kołami. Auto ze sprawnym zawieszeniem po ugięciu go, powinno od razu wrócić do pierwotnej pozycji. Jeżeli jednak auto się kołysze, może to być znak, że amortyzatory nadają się do wymiany. W trakcie jazdy testowej trzeba przejechać się po równiej, ale także i nierównej nawierzchni. Gdy jedziemy po równym, sprawdźmy jak auto zachowuje się w momencie gdy puścisz na moment kierownicę, czyli czy nie ściąga go na prawo lub lewo. Jadąc po nierównej drodze sprawdź, jak samochód zachowuje się na wybojach i czy słychać stuków z okolic amortyzatorów. Sprawdź także bardzo dokładnie hamulce. Prosty test podczas jazdy, to zwykły manewr ostrzejszego hamowania. Jeżeli samochód ściąga na bok, może to być sygnał, że tarcze są do wymiany. Jeśli zaś czujesz na kierownicy drgania, może to być znak, że klocki hamulcowe należy wymienić.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27836 )
Array ( [docId] => 27836 )