Uważaj na samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Przy śledzeniu ogłoszeń o sprzedaży aut używanych, na pewno nie raz spotykasz dopiski „anglik”. Oznacza to mnie więcej, że samochód został sprowadzony z Wysp Brytyjskich, gdzie używane auta można kupić stosunkowo niedrogo na tle cen w innych krajach europejskich. Należy jednak bardzo uważać na te auta, ponieważ mogą mieć w niefachowy sposób przełożony układ kierowniczy z prawej na lewą stronę.

Coraz częściej zdarza się, że na ulicach polskich miast widujemy auta z kierownicą po prawej stronie i angielskimi tablicami rejestracyjnymi. Sprowadzają je do kraju Polacy, którzy wyjechali do pracy na wyspach i skalkulowali, że na różnicy cen używanych aut w Anglii i w Polsce można dobrze zarobić.

Do Anglii przeniosło się jednak także dużo prywatnych importerów aut, którym już nie opłaca się jeździć do Niemiec czy Holandii. Duża popularność w Polsce używanych Anglików, to dość niskie ceny. Minusem jest jednak duży koszt, jaki trzeba ponieść za przełożenie z prawej na lewą stronę układu kierowniczego i deski rozdzielczej. A przekładka taka jest niezbędna, żeby móc zarejestrować takie auto w Polsce. Polskie przepisy nie dają możliwości dopuszczenia do ruchu pojazdu z kierownicą po prawej stronie. Może się to jednak niebawem zmienić, gdyż zmiany przepisów żąda od Polski Komisja Europejska.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie anglika, zbadaj dokładnie, czy będzie to gra warta świeczki, czyli dla Ciebie opłacalna. Koszty przekładki zależą od tego, jakie nakłady trzeba będzie ponieść na zakup części i za samą operację przełożenia. Pamiętaj także, że są auta łatwiejsze do przeróbki, czyli takie w których ściana grodziowa ma po prawej stronie gotowe miejsca do przełożenia i zamocowania elementów układu kierowniczego, który w anglikach jest po lewej stronie, np. Land Rover Freelander.

Jednak nie wszystkie auta są łatwe a nawet możliwe do przełożenia. W niektórych autach ingerencja w konstrukcję auta musiałaby być tak poważna, jak związana z wymianą ściany grodziowej i wielu innych elementów. A to już bardzo utrudnia przekładkę oraz czyni ją niebezpieczną i nieopłacalną.

Jeżeli zdecydujesz się jednak na kupno i przeróbkę anglika, pierwsze kroki musisz rozpocząć od uiszczenia opłaty akcyzy w urzędzie celnym. Opłata ta wynosi tak jak w przypadku aut sprowadzonych z krajów UE - 3,1% wartości auta w przypadku silnika o poj. mniejszej niż 2000 ccm, oraz 13,6% w przypadku pozostałych aut. Następnie czekają Cię odwiedziny w urzędzie skarbowym, gdzie zapłacisz 160 zł za zwolnienie z podatku VAT.

Gdy przekładka układu kierowniczego z prawej na lewą stronę będzie już faktem, należy udać się na pierwsze w Polsce badanie techniczne do Stacji Kontroli Pojazdów. Po pozytywnym wyniku badania technicznego możesz już zarejestrować auto w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Potrzebne będzie do tego tłumaczenie przysięgłe umowy kupna i dokumentów auta.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27825 )
Array ( [docId] => 27825 )