Uważaj na samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Przy śledzeniu ogłoszeń o sprzedaży aut używanych, na pewno nie raz spotykasz dopiski „anglik”. Oznacza to mnie więcej, że samochód został sprowadzony z Wysp Brytyjskich, gdzie używane auta można kupić stosunkowo niedrogo na tle cen w innych krajach europejskich. Należy jednak bardzo uważać na te auta, ponieważ mogą mieć w niefachowy sposób przełożony układ kierowniczy z prawej na lewą stronę.

Coraz częściej zdarza się, że na ulicach polskich miast widujemy auta z kierownicą po prawej stronie i angielskimi tablicami rejestracyjnymi. Sprowadzają je do kraju Polacy, którzy wyjechali do pracy na wyspach i skalkulowali, że na różnicy cen używanych aut w Anglii i w Polsce można dobrze zarobić.

Do Anglii przeniosło się jednak także dużo prywatnych importerów aut, którym już nie opłaca się jeździć do Niemiec czy Holandii. Duża popularność w Polsce używanych Anglików, to dość niskie ceny. Minusem jest jednak duży koszt, jaki trzeba ponieść za przełożenie z prawej na lewą stronę układu kierowniczego i deski rozdzielczej. A przekładka taka jest niezbędna, żeby móc zarejestrować takie auto w Polsce. Polskie przepisy nie dają możliwości dopuszczenia do ruchu pojazdu z kierownicą po prawej stronie. Może się to jednak niebawem zmienić, gdyż zmiany przepisów żąda od Polski Komisja Europejska.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie anglika, zbadaj dokładnie, czy będzie to gra warta świeczki, czyli dla Ciebie opłacalna. Koszty przekładki zależą od tego, jakie nakłady trzeba będzie ponieść na zakup części i za samą operację przełożenia. Pamiętaj także, że są auta łatwiejsze do przeróbki, czyli takie w których ściana grodziowa ma po prawej stronie gotowe miejsca do przełożenia i zamocowania elementów układu kierowniczego, który w anglikach jest po lewej stronie, np. Land Rover Freelander.

Jednak nie wszystkie auta są łatwe a nawet możliwe do przełożenia. W niektórych autach ingerencja w konstrukcję auta musiałaby być tak poważna, jak związana z wymianą ściany grodziowej i wielu innych elementów. A to już bardzo utrudnia przekładkę oraz czyni ją niebezpieczną i nieopłacalną.

Jeżeli zdecydujesz się jednak na kupno i przeróbkę anglika, pierwsze kroki musisz rozpocząć od uiszczenia opłaty akcyzy w urzędzie celnym. Opłata ta wynosi tak jak w przypadku aut sprowadzonych z krajów UE - 3,1% wartości auta w przypadku silnika o poj. mniejszej niż 2000 ccm, oraz 13,6% w przypadku pozostałych aut. Następnie czekają Cię odwiedziny w urzędzie skarbowym, gdzie zapłacisz 160 zł za zwolnienie z podatku VAT.

Gdy przekładka układu kierowniczego z prawej na lewą stronę będzie już faktem, należy udać się na pierwsze w Polsce badanie techniczne do Stacji Kontroli Pojazdów. Po pozytywnym wyniku badania technicznego możesz już zarejestrować auto w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Potrzebne będzie do tego tłumaczenie przysięgłe umowy kupna i dokumentów auta.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27825 )
Array ( [docId] => 27825 )

Array ( [docId] => 27825 )