Co to jest histogram

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Ocena ekspozycji zdjęcia na ekranie LCD umieszczonym z tyłu aparatu może być zdradliwa. Różne warunki oświetleniowe powodują, że różnie postrzegamy obraz jaki jest na nim wyświetlany. Ze względu na to potrzebna jest metoda, która pozwoli nam obiektywnie ocenić jak zdjęcie jest naświetlone. Narzędziem, które nam w tym pomaga jest histogram.

Co to jest histogram

Histogram jest to de facto wykres słupkowy, który prezentuje z ilu pikseli o danym stopniu jasności składa się dane zdjęcie. Piksele ciemne prezentowane są po lewej stronie skali a piksele jasne po prawej stronie. Jeśli słupek jest niski to oznacza, że pikseli o tej jasności jest mało w obrazie, a jeśli słupek jest wysoki to oznacza, że jest ich dużo.

Często można spotkać w oprogramowaniach graficznych jak i aparatach cyfrowych histogramy z rozbiciem na poszczególne składowe RPG (Red Green Blue). Pomaga on na stwierdzenie, czy na przykład jeden kanał (barwa) nie została przepalona na zdjęciu.

Jak ocenić zdjęcie za pomocą histogramu

Wiedzieć co oznacza histogram to jedno, a nauczyć się go interpretować to drugie. Jak ocenić za pomocą histogramu, że zdjęcie jest dobrze naświetlone? Do tego potrzeba praktyki. Przyjmuje się, że jeśli znakomita większość wysokich słupków znajduje się w centrum histogramu to zdjęcie jest dobrze naświetlone.

Według mnie nie do końca jest to prawdą. Spotykamy się z rożnymi scenami o różnym rozkładzie jasności podczas fotografowania. Zdarzają się sceny o dużym kontraście gdzie mamy dużo pikseli w miarę jasnych i w miarę ciemnych, a środek histogramu mamy pusty. Nie znaczy to, że zdjęcie jest źle naświetlone. Tak samo w przypadku zamierzonego użycia efektu high key (zdjęcia bardzo jasne) czy low key (zdjęcia z przewagą cieni) histogram nie będzie kształtował się odpowiednio według tej zasady.

Naczelną zasadą odczytu histogramu jest to, że histogram nie powinien sprawiać wrażenia uciętego ani od strony świateł, ani od strony cieni. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie tracimy szczegółów w cieniach ani światłach.

Ucięcie histogramu z lewej strony będzie sugerować, że mamy na zdjęciu miejsca całkowicie czarne (niedoświetlone), w której nie mamy zupełnie szczegółów. Tak samo jeśli histogram będzie ucięty z prawej strony to będzie znaczyło, że mamy na zdjęciu przepalenia (obszary prześwietlone), czyli obszary bez szczegółów w światłach.

Podsumowanie

Polecam na następnym spacerze fotograficznym spróbować obserwować histogram zdjęć, które wykonujemy. Gwarantuję, że w niedługim czasie nauczycie się go poprawnie interpretować i coraz częściej ekspozycja waszych zdjęć będzie wzorowa.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27874 )
Array ( [docId] => 27874 )