Jak stosować filtry w aparacie

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 11-06-2012 r.

Większość aparatów cyfrowych gwarantuje wysoką jakość zdjęć. Jednak jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja fotografia uwieczniła wszystkie najważniejsze szczegóły, powinieneś zastosować dodatkowe filtry, które znacznie poprawiają jakość zdjęć. Jak odpowiednio stosować filtry w aparacie?

Sposób montowania

Większość filtrów montuje się na pierścień obiektywu, jednak przed jego zamontowaniem musisz zwrócić uwagę, czy nie będziesz potrzebował w tym celu dodatkowej nasadki. Prawie wszystkie aparaty dają możliwość zastosowania filtrów, jednak często montowane są one na obiektywie za pomocą specjalnych adapterów.

Instalując filtr, musisz również zwrócić uwagę na to, czy nie zasłoniłeś nim innych czujników funkcyjnych aparatu.

Filtry UV

Szczególnie polecanym filtrem, z którego powinien korzystać każdy fotograf jest filtr UV. Pozwala on na wyeliminowanie światła ultrafioletowego, które jest najczęstszym powodem zamglenia zdjęć.

Ten rodzaj filtru nie wymaga dodatkowej korekcji ustawień aparatu. Możesz go na stałe zamontować na obiektywie swojego aparatu, gdyż oprócz funkcji korekcyjnej obrazu pełni również rolę ochronną. Jego stosowanie chroni soczewkę obiektywu przed ewentualnym uszkodzeniem.

Szare filtry ND

Innym rodzajem filtrów do aparatu, którymi powinieneś się zainteresować są filtry szare ND. Służą one do ograniczenia światła bez jednoczesnego zakłócenia odwzorowania barw.

Mogą być one przydatne szczególnie w przypadku wykonywania zdjęć na czułych materiałach. Sprawdzą się także w sytuacji, kiedy będziesz chciał wykonać portret z rozmytym tłem bądź gdy będzie zależało Ci na otwarciu przesłony aparatu bardziej niż umożliwiają to funkcje posiadanego przez Ciebie sprzętu. Zastosowanie filtru ND umożliwi Ci uzyskanie idealnego efektu „rozmazania” czy „zoomowania” na wykonanych przez Ciebie zdjęciach.

 

Odpowiedni wybór filtru ma kluczowe znaczenie w fotografii. Filtry pozwalają nie tylko na osiągnięcie lepszej jakości zdjęć, ale również zapewniają dodatkową ochronę obiektywu, który jest jednym z najdroższych akcesoriów fotograficznych. Dlatego powinieneś solidnie przemyśleć decyzję dotyczącą zakupu konkretnego typu filtru.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27899 )
Array ( [docId] => 27899 )