Jak być gotowym na “to zdjęcie”

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Ile razy spotkałeś się z sytuacją, że zauważyłeś coś ciekawego wartego sfotografowania i w momencie kiedy podniosłeś aparat i ustawiłeś odpowiedni tryb i inne ustawienia to scena, którą widziałeś zniknęła bezpowrotnie? Chcesz następnym razem nie przegapić takiej chwili? Zapraszam do przeczytania kilku wskazówek.

W jakim trybie fotografować

Często chodząc po nieznanym mieście wypatrujesz sytuacji, które mogą zdradzić Ci istotę danego miejsca. Niektóre trwają kilka minut, inne kilka sekund, a jeszcze inne ułamek sekundy. Nie zawsze mamy czas, aby ustawić przysłonę, czas naświetlania, balans bieli i inne parametry. Dlatego polecałbym ustawienie aparatu na tryb P (program). W tym trybie aparat ustawi za nas wszelkie parametry, a my posługując się pokrętłem aparatu, możemy przestawiać różne kombinacje poprawnych parametrów.

Zazwyczaj polecam fotografowanie w jednym z trybów kreatywnych, natomiast w tym przypadku ważniejsze jest uchwycenie istoty tej chwili. W przypadku jeśli okaże się, że mamy wystarczająco dużo czasu po zrobieniu pierwszego zdjęcia zawsze możemy przestawić aparat w tryb Av lub nawet manualny i uzyskać bardziej kreatywne zdjęcie.

Odpowiednie ustawienie ostrości

Ustawienie ostrości w trybie manualnym zajmuje chwilę czasu. Jeśli chcemy być gotowi na każdą sytuację powinniśmy użyć autofokusa. Jeżeli mamy obiektyw, który pozwala ograniczyć zakres pracy autofokusa, powinniśmy użyć tej opcji.

Aparat w tym trybie szybciej ustawi nam ostrość na wybranym obiekcie. Jeśli wiemy, że sytuacja, którą chcemy sfotografować wydarzy się w danym miejscu, to możemy wcześniej ustawić ostrość na dane miejsce i przełączyć aparat w tryb manualny. W ten sposób aparat nie będzie próbował ustawić ostrości przy próbie zrobienia zdjęcia, co oszczędzi nam cenne sekundy.

Włącz myślenie

Żadna automatyka aparatu nie zastąpi naszej głowy. Postarajmy się przewidywać określone sytuacje. W ten sposób będziemy mogli się zawczasu przygotować na dane zdjęcie. Ta umiejętność jest bardzo istotna szczególnie w fotografii sportowej. Doświadczenie nabyte podczas godzin spędzonych za obiektywem aparatu na zawodach przyniosą nam wiedzę w jakich miejscach spodziewać się określonych sytuacji. Zatem wykonujmy jak najwięcej zdjęć, a efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27889 )
Array ( [docId] => 27889 )