Jak matryca aparatu wpływa na jakość zdjęć

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Matryca to najważniejszy komponent aparatu. To on głównie decyduje o tym czy dany model jest dla producenta udany czy nie. Matryca ściśle decyduje o tym jakie zdjęcia możemy wykonać i w jakich warunkach oświetleniowych. Co jest najważniejsze w matrycy?

Formaty matryc

Wyróżniamy dwa główne formaty matryc 3x2 i 4x3. Format 3x2 najczęściej spotykany jest w lustrzankach cyfrowych, natomiast 4x3 używany jest w niektórych bezlusterkowcach i aparatach kompaktowych. Jeden format nie jest lepszy od drugiego. W tej chwili bez problemu można z nich zrobić odbitki.

Ważniejszym parametrem jest wielkość matrycy. Wpływa ona bezpośrednio na jej jakość oraz na głębię ostrości jaką można uzyskać z danej matrycy. Im większa matryca tym mniejsza głębię ostrości można uzyskać za pomocą tego samego obiektywu. Taka głębia ostrości wygląda na zdjęciach bardzo efektownie, ale jest również wymagająca dla fotografa.

Upakowanie pikselami

Wielkość matrycy w połączeniu z jej rozdzielczością przekazuje dosyć dużo informacji, czego możemy się po danej matrycy spodziewać. Z małej matrycy jak w telefonach komórkowych nie uzyskamy takiej jakości obrazu jak z lustrzanki cyfrowej.

Ktoś zaraz krzyknie iPhone 4s. Tak, obraz z niego jest na prawdę bardzo dobrej jakości jak na telefon komórkowy. A to dlatego, że matryca w tym telefonie jest wielkości niemal takiej jak w aparacie kompaktowym.

Generalnie im większa matryca tym łatwiej uzyskać obraz wysokiej jakości. Wraz ze zwiększaniem wielkości matrycy możemy zwiększać jej rozdzielczość. Jeśli zwiększymy rozdzielczość w matrycy o małej wielkości zaczniemy mieć wiele niepożądanych efektów. Piksele matrycy zaczynają oddziaływać ze sobą i te oddziaływania zazwyczaj obserwujemy w postaci szumu na zdjęciach.

 

Zachowanie przy różnych ISO

Szum na zdjęciach obserwujemy głównie na zdjęciach wykonywanych przy dużej czułości ISO. Przy dużej czułości poszczególne piksele rejestrują słabsze sygnały.

Niestety rejestrowanie słabszych sygnałów pociąga za sobą rejestrowanie również sygnałów pochodzących od innych pikseli. Dlatego większy szum zauważamy najczęściej przy matrycach o mniejszej powierzchni i większej rozdzielczości. Napisałem najczęściej, ponieważ nowy Nikon D800 wydaje się zaprzeczać temu stwierdzeniu. Oferuje on rekordową rozdzielczość 36 megapikseli dla matrycy pełno-klatkowej a zarazem nie generuje więcej szumu niż matryce innych aparatów z matrycami o mniejszej rozdzielczości.

Oznacza to, że producenci aparatów coraz skuteczniej potrafią walczyć z szumem za pomocą zarówno rozwiązań technologicznych jak i programowych. Nastraja to bardzo pozytywnie na przyszłość.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27880 )
Array ( [docId] => 27880 )