Jakie zdjęcia robi się obiektywem „rybie oko”

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 11-06-2012 r.

W aparatach cyfrowych spotkasz różnego rodzaju obiektywy. Odpowiedni ich dobór gwarantuje dobrą jakość zdjęć. Jednym z ciekawszych rodzajów obiektywów jest tzw. obiektyw „rybie oko”. Czym się charakteryzuje i do jakich zdjęć się nadaje?

Obiektyw z głowicą

„Rybie oko” znacznie różni się wyglądem od innych tradycyjnych obiektywów. Pospolity, idealnie płaski otwór zostaje zastąpiony szklaną, wypukłą głowicą. Ten typ obiektywu szerokokątnego posiada minimum 180 stopniowy kąt widzenia. Ponadto charakteryzuje się dużymi zniekształceniami brzegowymi części kadru.

Głęboka perspektywa

Zdjęcia wykonane obiektywem „rybie oko” prezentują obraz podobny do widzianego podczas zaglądania przez wizjer w drzwiach. Tego rodzaju sprzęt idealnie nadaje się do robienia zdjęć panoramicznych. Głęboka perspektywa pozwala na przedstawienie fotografowanego obiektu z zupełnie innego punktu widzenia. Ponadto zapewniony szeroki kąt widzenia pozwala na robienie zdjęć na ograniczonej powierzchni, przy jednoczesnym wydobyciu głębi fotografowanych obiektów.

Kołowe bądź pełnoklatkowe

W przypadku obiektywów „rybie oko” można wyróżnić dwa sposoby ujęcia fotografowanego obszaru. W przypadku obiektywu kołowego fotografowany obiekt jest sformatowany do obrazu w postaci idealnego koła. Okrąg obiektywu ogranicza ekspozycję skrajnych części sfotografowanego przedmiotu. Czyli można śmiało stwierdzić, że to kształt przedmiotu dostosowany jest do wyznaczonego przez obiektyw koła.

Na nieco innej zasadzie jest kadrowane zdjęcie wykonane pełnoklatkowym obiektywem „rybie oko”. W tym przypadku mamy do czynienia z oparciem eksponowanego obrazu na pełnej klatce. Fotografowany obiekt jest ujęty w prostokątnym kadrze, na którego kątach opiera się opisany okrąg obiektywu tworzący tło. W tym przypadku na fotografii zostaje uwieczniona większa powierzchnia brzegowa, niż ma to miejsce przy użyciu obiektywu kołowego.

 

Obiektywy „rybie oko” to sprzęt przeznaczony dla fotografów, którym znudziły tradycyjne ujęcia. „Rybie oko” pozwala na przedstawienie nawet najprostszego elementu w o wiele ciekawszej formie niż robią to proste obiektywy. Ponadto, nadając fotografowanemu obiektowi zupełnie inny kształt, umożliwia wydobycie jego głębi.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27900 )
Array ( [docId] => 27900 )