Jak unikać efektu czerwonych oczu

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Efekt czerwonych oczu to zmora fotografii wykonywanych z użyciem lampy błyskowej. Większość programów do obróbki zdjęć posiada funkcję redukcji tego efektu, natomiast dlaczego tracić na to czas jeśli stosując parę trików możemy go łatwo wyeliminować?

Czy jest efekt czerwonych oczu

Efekt czerwonych oczu najczęściej występuje przy fotografowaniu ludzi z użyciem lampy błyskowej w ciemnych pomieszczeniach. W przypadku kiedy palnik lampy błyskowej jest ustawiony na wprost i znajduje się blisko obiektywu aparatu, podczas robienia zdjęcia dno siatkówki oka odbija światło lampy z powrotem do obiektywu aparatu. Kolor czerwony jest wynikiem silnego ukrwienia dna oka. Co zrobić aby uniknąć tego efektu?

Ustawienie aparatu

Właściwie wszystkie aparaty z wbudowaną lampą błyskową posiadają możliwość redukcji efektu czerwonych oczu. Lampa błyskowa wtedy przed wykonaniem właściwego zdjęcia wykonuje kilka przedbłysków w celu zmniejszenia źrenic fotografowanych ludzi. Przy zwężonych źrenicach siatkówka nie odbija wystarczająco światła, aby efekt czerwonych oczu powstał. To samo możemy uzyskać zapalając światła w danym pomieszczeniu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Odpowiednie wykorzystanie lampy błyskowej

Wyeliminować efekt czerwonych oczu możemy również poprzez oddalenie palnika lampy od obiektywu aparatu. W przypadku zewnętrznych lamp błyskowych efekt ten występuje rzadziej ze względu na to, że palnik lampy jest bardziej oddalony od obiektywu aparatu.

Jeśli chcemy mieć pewność, że efekt ten nie wystąpi, to powinniśmy lampę oddalić od aparatu. Do tego potrzebny będzie nam przewód synchronizacyjny lub radiowe wyzwalacze lampy błyskowej. Jeśli nie mamy takie możliwości to możemy również skierować palnik lampy w sufit lub na ścianę i oświetlić fotografowane osoby światłem odbitym.

 

Ostatnia deska ratunku

Jeśli powyższe metody nie poskutkują lub nie są możliwe do zastosowania w Twojej sytuacji, jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić. Wystarczy poprosić fotografowaną osobę, aby nie patrzyła bezpośrednio w obiektyw tylko lekko w bok. Wyeliminuje to odbicie światła od siatkówki, a więc i efekt czerwonych oczu.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27888 )
Array ( [docId] => 27888 )