Jak unikać problemów z balansem bieli

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Jak wiele razy po powrocie do domu i załadowaniu zdjęć do komputera zobaczyłeś na nich dziwny zafarb? Ludzie mieli dziwne kolory skóry i przysiągłbyś, że ta sukienka koleżanki miała zupełnie inny kolor? Dopadły Cię problemy ze złym ustawieniem balansu bieli. Przedstawię kilka wskazówek, które mogą uchronić Cię od takich błędów w przyszłości.

Co to jest balans bieli

Balans bieli to ustawienie, które mówi aparatowi, jaki kolor oświetlenia ma interpretować jako oświetlenie białe. Automatyka balansu bieli zazwyczaj działa w ten sposób, że aparat znajduje najjaśniejszy punkt na zdjęciu i zakłada, że będzie on biały. To duże uproszczenie z mojej strony, ponieważ obecne aparaty stosują dużo bardziej zaawansowane algorytmy, natomiast podstawa jest ta sama.

Jak łatwo się zorientować nie zawsze takie założenie jet słuszne. O ile w słoneczny dzień ciężko znaleźć silniejsze źródło światła niż słońce o tyle przy scenach o słabym oświetleniu takie założenie może nas zgubić.

Automatyka a ustawienie ręczne

Jak widać automatyka balansu bieli może nas łatwo zgubić. Jak minimalizować takie ryzyko? Ustawiać balans bieli ręcznie. Jest to łatwiejsze niż myślisz. Rzadko zdarza się, że przemieszczasz się od źródła światła do innego w przeciągu bardzo krótkiego czasu, zatem nie trzeba tego ustawienia zmieniać co chwilę.

Można również eksperymentować z rożnymi ustawieniami balansu bieli, aby uzyskać ciekawy efekt na zdjęciach. Aparaty cyfrowe dostarczają zazwyczaj kilka predefiniowanych
ustawień balansu bieli.

A co jeśli jesteśmy w trudnych warunkach oświetleniowych? Powinniśmy zaopatrzyć się w szarą kartę. Duża część aparatów umożliwia ustawienie balansu bieli na podstawie wykonanego zdjęcia. Umieszczamy szarą kartę w kadrze w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie ustawiamy ogniskową tak, aby wypełnić kadr szarą kartą. Po wykonaniu zdjęcia wskazujemy to zdjęcie aparatowi, za pomocą odpowiedniej opcji w menu i ustawienie mamy gotowe.

Balans bieli a format RAW

Jest jeszcze jedna możliwość uniknięcia problemów z balansem bieli. Jest to fotografowanie w formacie RAW. RAW to bezpośredni zapis sygnału z matrycy aparatu. Zapisując zdjęcia w tym formacie omijamy automatykę aparatu, czyli ten element, który powoduje błędy.

Minusem tego formatu jest to, że w przypadku błędów w ustawieniu musimy potem poprawić balans bieli ręcznie co zajmuje czas. nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować te dwie metody jednocześnie.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27885 )
Array ( [docId] => 27885 )