Jak właściwie korzystać ze światłomierza

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Gwarancją wysokiej jakości zdjęcia nie jest jedynie odpowiedni sprzęt czy duże doświadczenie fotografa. Istotną rolę w odpowiedniej ekspozycji obrazu odgrywa również światło. Nowoczesne aparaty cyfrowe wyposażone są w specjalne urządzenia, które pozwalają określić, czy oświetlenie konkretnego obiektu jest wystarczające. Jak działają światłomierze w aparatach cyfrowych i jak z nich skorzystać?

Jak działają

Światłomierze, w które wyposażone są aparaty cyfrowe działają na bardzo prostych zasadach. Padające na fotografowany obiekt światło odbija się w stronę aparatu. Światłoczuła komórka dokonuje natychmiastowej analizy intensywności oświetlenia, której wynik zostaje wyświetlony na ekranie aparatu. Atutem światłomierzy jest to, że na podstawie dokonanego pomiaru sugerują parametry ustawienia przysłony oraz proponują czas naświetlenia. Mają one zagwarantować wysoką jakość zdjęcia.

Pomiary

Stopień oświetlenia fotografowanego obiektu możesz zmierzyć na trzy sposoby. Każdy z nich zalecany jest przy innego rodzaju zdjęciach i pozwala na pełne dostosowanie parametrów sprzętu do warunków, w jakich jest wykonywane zdjęcie.

Pierwszym z rodzajów pomiarów jaki możesz wykonać światłomierzem, jest pomiar wielosegmentowy. Podczas niego obserwowany obraz dzielony jest na kilka mniejszych części. Dzięki takiemu podziałowi aparat jest w stanie wyznaczyć najważniejszy element zdjęcia i do niego dostosować ustawienia przysłony oraz określić odpowiedni czas naświetlenia.

Innym rodzajem pomiaru jest pomiar centralnie ważony. W tym przypadku światłomierz wyznacza w fotografowanym obszarze okrąg w jego centralnym punkcie. Wyznaczona część obrazu jest faworyzowana w stosunku 70:30 na tle pozostałej części obiektu. Dzięki temu aparat zostaje ustawiony w taki sposób, aby uwidocznić walory centralnego elementu zdjęcia. Ten typ pomiaru oświetlenia zalecany jest w przypadku fotografowania niedużych obiektów na stosunkowo ciemnym tle. Jest on jednak nieco bardziej skomplikowany niż pomiar wielosegmentowy, gdyż wymaga od fotografa precyzji w odpowiednim skadrowaniu głównego obiektu zdjęcia.

Trzecim trybem pomiaru światłomierzem jest pomiar punktowy. W tym przypadku ocena oświetlenia jest dokonywana na podstawie obserwacji niewielkiego punktu, który z reguły stanowi kilka procent całej fotografii. Pomiar punktowy pozwala na odpowiednie wyeksponowanie niewielkich obiektów, które w przypadku dwóch poprzednich pomiarów mogłyby zostać pominięte.

Dobierz tryb pomiaru do rodzaju zdjęcia

Znając sposoby mierzenia stopnia naświetlenia masz możliwość odpowiedniego ustawienia aparatu, aby zapewnić wysoką jakość robionych zdjęć. Pamiętaj jednak, by sposób pomiaru dostosować do wielkości fotografowanego obrazu. Zastosowanie np. trybu pomiaru wielosegmentowego do sfotografowania portretu stanowiącego centralny punkt fotografii może spowodować złe dostosowanie parametrów aparatu. Pamiętaj też, że zasugerowane przez światłomierz parametry nie są ostateczne i możesz je samodzielnie modyfikować według własnych oczekiwań.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27894 )
Array ( [docId] => 27894 )