Jak wybrać dobry aparat do robienia zdjęć rodzinnych

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Valeeva Anna
Data: 05-06-2012 r.

W naszym codziennym życiu jest tyle chwil, które chcielibyśmy zatrzymać i uwiecznić, aby później móc podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. Te chwile to nie tylko rodzinne wycieczki, wydarzenia jak chrzciny bądź komunia, to również nasza codzienność.

Jaki aparat

Aby móc robić wysokiej jakości zdjęcia niekoniecznie trzeba kupować profesjonalny aparat fotograficzny typu lustrzanka. Zwykły kompaktowy aparat też może służyć jako narzędzie do uwiecznienia niezapomniany chwil.

Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jest zastanowić się do jakich celów oraz w jakich warunkach zamierzamy używać aparatu. Ponadto o wyborze zadecydują również niektóre parametry techniczne jak matryca i maksymalny zoom optyczny.

Lustrzanka

Jeżeli rozważamy zakup lustrzanki zawsze zastanawiamy się jak nie wydać na to majątku? Zamiast cenie, warto jednak przyjrzeć się dokładnie parametrom aparatu. Ważnym elementem w lustrzance jest jej matryca – to ona decyduje o maksymalnej rozdzielczości zdjęcia. Plusem lustrzanki jest łatwa obsługa, wcale nie trudniejsza niż zaawansowanych kompaktów a wręcz często łatwiejsza. Zaletą są także nieograniczone możliwości rozbudowy – obiektywy, lampy, akcesoria.

Niestety zdarzają się i wady: obiektyw standardowy – warto kupić ze stabilizacją (IS) ale podstawowy, tani obiektyw, choć jakościowo nie gorszy niż w kompaktach, będzie miał mały zakres (odpowiednik 28-90 zamiast 26-624). W lustrzankach generalnie nie występują takie zakresy ogniskowych. Taki obiektyw, ze względu na większy rozmiar matrycy musiałby być ogromny. Najwygodniejszy byłby obiektyw 18-200 (odpowiednik 28-320) ale to dodatkowy wydatek. Wadą może być też trochę większa waga i wymiary.

Aparat kompaktowy

Kompakty mają wystarczające parametry do robienia zdjęć wakacyjnych, nawet bardziej zaawansowanych. Ich jakość często jest bardzo dobra. Główne zalety to małe rozmiary, bardzo niska waga, łatwość używania oraz możliwość robienia filmów. Wady – stosunkowo długi czas reakcji i nie zawsze dobra jakość zdjęć przy słabych warunkach oświetleniowych.

Podsumowując: na wakacje, wycieczki lepiej wybrać mały kompakt. Natomiast możliwości rozwoju i pewność dobrej jakości zdjęć nawet w trudniejszych warunkach lepszym rozwiązaniem jest lustrzanka.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27898 )
Array ( [docId] => 27898 )