Jak wykonywać zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Matryce aparatów cyfrowych nie są tak czułe jak ludzkie oko. Często kiedy dla nas jest wystarczająco dużo światła, aby widzieć wszelkie szczegóły, aparat zaproponuje bardzo długie czasy otwarcia migawki, przy których niemożliwe będzie wykonanie nieporuszonego zdjęcia. Jak maksymalnie wykorzystać możliwości aparatu? Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Postaram się to przybliżyć.

Czas otwarcia migawki

Parametrem, który decyduje o tym, czy wykonamy ostre czy poruszone zdjęcie jest czas otwarcia migawki. Powinniśmy dobierać go zależnie od tego z jaką ogniskową wykonujemy zdjęcia. Przyjęta zasadą jest to, że czas naświetlania powinien być odwrotnością wybranej ogniskowej. Przykładowo jeśli wybraliśmy ogniskową 80 minimetrów, to aby wykonać nieporuszone zdjęcie, nasz czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/80 sekundy.

Pamiętajmy, że jeśli wielkość matrycy naszego aparatu jest mniejsza niż klatka 35 milimetrów (czyli na przykład w przypadku matryc o formacie APS-C) to powinniśmy to uwzględnić przy wyliczeniu naszej ogniskowej. Tego parametru powinniśmy się trzymać.

Lecz co zrobić jeśli aparat sygnalizuje, że nie jest w stanie zrobić dobrze naświetlonego zdjęcia przy takim czasie otwarcia migawki?

Czułość ISO

Z pomocą może nam przyjść czułość matrycy. Jeśli mamy kiepskie warunki oświetleniowe, powinniśmy ją zwiększyć. Minusem podwyższenia czułości matrycy jest zwiększenie ilości szumu na zdjęciach. Mimo wszystko chyba jednak ważniejsze jest uzyskanie ostrego zdjęcia z szumem niż poruszonego zdjęcia, na którym nic nie będzie widać.

W przypadku wykonywania zdjęć z dużą czułością, warto zdjęcie lekko prześwietlić jednocześnie robiąc zdjęcia w formacie RAW.

Większa ilość szumu znajduje się w cieniach na zdjęciu. Używając formatu RAW odzyskamy szczegóły w jasnych partiach obrazu i jednocześnie unikniemy większych ilości szumu w partiach ciemniejszych.

 

Lampa błyskowa

W naprawdę kiepskich warunkach oświetleniowych niestety nie unikniemy użycia lampy błyskowej. Warto posługiwać się w takich przypadkach zewnętrzną lampą błyskową. Ma ona tę zaletę, że możemy jej palnik ustawić tak, by odbić światło na przykład od sufitu pomieszczenia lub ściany. Unikniemy wtedy tragicznego wyglądu zdjęć takiego jak przy użyciu lampy wbudowanej błyskającej na wprost.

Chcemy również, aby nasze zdjęcia wyglądały w miarę naturalnie, zatem powinniśmy zarejestrować jak najwięcej się da światła zastanego. W tym celu ustawmy najdłuższy możliwy dla naszej ogniskowej czas naświetlania i duży otwór przysłony. Użyjmy do tego trybu manualnego aparatu. Następnie ustawmy lampę błyskową w tryb TTL i błysk na drugą kurtynę. Polecam skonsultowanie się z instrukcją lampy w celu znalezienia odpowiednich opcji. Przy takich ustawieniach zarejestrujemy maksymalna ilość światła zastanego i jednocześnie ograniczymy moc lampy wymaganą dla poprawnego naświetlenia sceny.

Fotografia architektury i krajobrazu

W przypadku fotografowania bardzo nieruchomych obiektów jakimi są budynki czy krajobrazy możemy posłużyć się akcesoriami w celu wykonania ostrych zdjęć przy małej ilości światła. to co nam będzie potrzebne to statyw i wężyk spustowy.

Ustawiając aparat na stabilnym statywie możemy wykonywać zdjęcia z bardzo długimi czasami naświetlania. Wężyk spustowy uchroni nas przed drganiami wywołanymi naciskaniem spustu migawki aparatu. Jeśli nie posiadamy wężyka spustowego możemy posiłkować się samowyzwalaczem aparatu. Ustawiając go na kilka sekund pozwolimy wytłumić się wszelkim drganiom i uzyskamy nieporuszone zdjęcie.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27877 )
Array ( [docId] => 27877 )