Jak wyposażyć studio fotograficzne

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Pracując jako fotograf musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie zdjęcia będziesz mógł wykonywać w plenerze. Niektóre sytuacje będą wymagały sesji w profesjonalnym studiu fotograficznym. Jak wyposażyć takie studio, aby jego koszty nie przerosły Twoich zysków z fotograficznej działalności?

Lokal

Wybierając lokal na swoje wymarzone studio fotograficzne nie musisz kierować się wcale jego powierzchnią. Marzysz z pewnością o dużym, przestronnym studiu. Pamiętaj jednak, że utrzymanie lokalu o dużej powierzchni, szczególnie w początkowej fazie działalności, będzie dla Ciebie dużym obciążeniem finansowym. Do prowadzenia studia fotograficznego potrzebujesz lokalu, w którym będziesz mógł wyodrębnić dwa pomieszczenia. Pierwsze z nich powinno pełnić rolę punktu obsługi klienta. Zaś drugie, większe, powinieneś przeznaczyć na studio, w którym będziesz wykonywał sesje. W tej części lokalu nie powinny znajdować się żadne meble. Im większa przestrzeń, tym większe pole manewru będziesz miał podczas sesji zdjęciowej.

Oświetlenie

W przypadku wyposażenia studia fotograficznego istotną kwestię odgrywa jego odpowiednie oświetlenie. Jako początkujący fotograf możesz wykorzystać lampy światła ciągłego. W tym rodzaju lamp wykorzystywane są standardowe żarówki, co nie wymaga dużego nakładu finansowego. Jednak korzystając z nich musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze istnieje ryzyko poparzenia – osoby, które będziesz fotografował nie mogą znajdować się zbyt blisko źródła światła. Poza tym wymaga ono dokładnego ustawienia jakości ISO w aparacie fotograficznym. Jednym słowem lampy światła ciągłego są wprawdzie tańszym sprzętem oświetleniowym, jednak wymagają większej uwagi i nakładu pracy.

Praktyczniejszym, chociaż nieco droższym oświetleniem studia będą z pewnością lampy błyskowe. Działają one na podobnej zasadzie jak lampy w aparatach, z tą różnicą, że gwarantują światło o wiele większej mocy. Chociaż są droższe, nie będą już od Ciebie wymagały szczegółowego przestrajania aparatu. Poza tym wykorzystanie lamp błyskowych pozwala na eliminowanie niewielkich destabilizacji obrazu.

 

Sprzęt

Otwierając studio fotograficzne, musisz zadbać o właściwy sprzęt. Chcąc być profesjonalnym fotografem, musisz mieć nie tylko dobrej jakości aparat, ale również szereg dodatkowego wyposażenia. m.in. statywy, tła czy płaszczyzny odblaskowe. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie oddzielnego sprzętu w studiu i oddzielnego do sesji zdjęciowych plenerze, jednak w początkowej fazie działalności mało kogo stać na zakup sprzętu za nawet kilkaset tysięcy złotych. Jak możesz rozwiązać ten problem? Zainwestuj w przenośne zestawy fotograficzne. Oferowane są w nich z reguły nie tylko statywy czy odblaskowe płaszczyzny, ale również profesjonalne lampy oświetleniowe. Kupując tego rodzaju zestaw inwestujesz raz a dzięki temu masz zapewnione odpowiednie oprzyrządowanie zarówno w swoim studiu, jak również w czasie pracy w plenerze.

Wyposażając studio fotograficzne, powinieneś również poszukiwać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci na obniżenie kosztów. Jeżeli nie stać Cię na kilka lamp oświetleniowych, kup jedną o świetle ciągłym oraz o wiele tańszą płaszczyznę odblaskową. Odpowiednio ją ustawiając, będziesz mógł osiągnąć wysokiej jakości oświetlenie za niższą cenę. Podobnie sprawa wygląda z tłami do fotografii. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na zakup kilku różnokolorowych plansz, jako tło możesz wykorzystać najzwyklejszy jednokolorowy materiał. Będzie idealnym tłem do zdjęć, a kiedy będziesz potrzebował ciekawszego pleneru, zawsze możesz zorganizować sesję wśród natury.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27895 )
Array ( [docId] => 27895 )

Array ( [docId] => 27895 )