Jak zrozumieć oznaczenia na obiektywie

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Wybierając aparat cyfrowy musisz koniecznie zwrócić uwagę na jego obiektyw. Jednak wybór właściwego może sprawić wiele problemów, choćby ze względu na dużą ilość tajemniczych oznaczeń, jakie można na nich znaleźć. Jak je odczytać?

Pole obrazowe

Zasadniczą kwestią przy wyborze obiektywu jest jego pole obrazowe. Innymi słowy, jest to rozmiar obrazu, jaki będzie rzutowany przez obiektyw. Ten z kolei musi być dostosowany do rozmiaru posiadanej matrycy. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zapoznać się z jej oznaczeniami:

  • FF – Full Frame – jest to matryca pełnoklatkowa. Rozmiar detektora w tego rodzaju matrycy odpowiada standardowej wersji filmu analogowego 35 mm (36x24 mm). Do tego rodzaju matryc należy podpinać jedynie obiektywy pełnoklatkowe.
  • APS-C – w tym przypadku rozmiar matrycy jest mniejszy niż pełna klatka. Do matryc APS-C należy stosować obiektywy, które często nazywane są Digital Technology (oznaczenie DT).

W przypadku nieodpowiedniego dobrania obiektywu do matrycy może zostać pozornie zwiększona skala odwzorowania bądź obraz zostanie nie w pełni zrzutowany. Odbije się to negatywnie na jakości robionego zdjęcia.

Oznaczenia literowe

Oprócz oznaczeń dotyczących samej matrycy, na obiektywach znajdziesz z pewnością szereg innych znaków. Ich występowanie zależne jest od marki obiektywu. Niżej przedstawiamy te, które można spotkać najczęściej.

  • AF- obiektyw o tym oznaczeniu posiada automatyczne ustawienie ostrości obrazu
  • HS – High Speed – tego rodzaju obiektyw ma bardzo krótki czas ustawiania ostrości
  • CIR – listki przesłony obiektywu oznaczonego tym symbolem tworzą idealny okrąg, oznaczenie to jest stosowanie w obiektywach Minolty
  • D- Distance – w obiektywie o tym oznaczeniu będziesz mógł zaobserwować odległość aparatu od fotografowanego obiektu
  • SWM – obiektyw o szybkim i cichym działaniu autofocusa
  • OS – Optical Stabilizer – symbol stabilizacji obrazu, która pozwala na zniwelowanie ewentualnych nieostrości wynikających z niestabilności aparatu
  • smc – w tego rodzaju obiektywach elementy optyczne pokryte są warstwą antyodbiciową. Dzięki temu wyeliminowane są tzw. afterfakty powstałe w wyniku odbijania się światła podczas robienia zdjęć

Jaki obiektyw jest najlepszy

Znajomość oznaczeń obiektywu z pewnością ułatwi Ci wybór najlepszego z nich. Przy zakupie odpowiedniego sprzętu powinieneś brać pod uwagę również swoje wymagania wobec jakości zdjęć. Jeżeli zajmujesz się fotografią amatorsko, możesz zaopatrzyć się w obiektyw o ograniczonej ilości funkcji. Dzięki temu nie wydasz zbyt dużo pieniędzy na obiektyw, którego funkcjonalności nie będziesz potrafił czy potrzebował wykorzystać.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27893 )
Array ( [docId] => 27893 )