Jakie robić zdjęcia podczas złej pogody

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Czy zła pogoda jest wrogiem fotografa? Wielokrotnie pewnie rezygnowałeś z wykonywania zdjęć ponieważ, pogoda nie dopisała. Pochmurny dzień na pewno sprawia, że wykonywanie zdjęć jest trudniejsze, ale nie zniechęcaj się. Kilka moich wskazówek może pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyjściu z aparatem z domu kiedy następnym razem złapie Cię zła pogoda.

Dlaczego tak ciężko wykonywać zdjęcia w pochmurny dzień

Głównym przeciwnikiem fotografa w pochmurny dzień jest niebo. Chmury przykrywające słońce są podświetlone przez słońce i z tego powodu bardzo jasne. Zatrzymują one światło i nie dochodzi ono w takiej ilości do ziemi jak w słoneczny dzień. To powoduje, że często w pochmurny dzień niebo jest prześwietlone, a nasz główny temat zdjęcia jest niedoświetlony. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Jak radzić sobie z jasnym niebem

Może zabrzmi to banalnie, ale najlepszym sposobem na problem jasnego nieba jest unikanie go w kadrze. Często wystarczy opuścić odrobinę obiektyw aparatu niewiele zmieniając kadr. Unikniemy w ten sposób przepaleń, a scena będzie mniej kontrastowa i jednocześnie łatwiejsza do zarejestrowania dla aparatu. Jeśli nie jesteśmy w stanie uniknąć nieba w kadrze możemy je przyciemnić za pomocą filtra połówkowego szarego.

Co fotografować w pochmurny i deszczowy dzień

Często tuż po deszczu możemy spotkać krople na kwiatach i liściach. Taki widok jest bardzo efektowny i niesamowicie wygląda na zdjęciach. Świetnie w takich sytuacjach sprawdza się obiektyw z funkcją makro.

Jeśli jesteś w mieście to możesz wykorzystać mokre ulice po deszczu. W połączeniu ze światłami miasta tworzą one niecodzienny widok. Takiego widoku nie zobaczysz w pogodny dzień. Najlepiej wybrać się fotografować w okolicach zmroku. Światła wtedy będą najlepiej widoczne, a niebo nie be∂zie jeszcze kompletnie czarne.

 

W czasie deszczu warto czujnie obserwować niebo. Szczególnie w czasie burzy. Bywa, że deszcz przestaje na chwilę padać i pojawia się słońce. W takim momencie można zrobić niesamowicie dramatyczne zdjęcia. W czasie intensywnie zmieniającej się pogody chmury są często dobrym tematem do zdjęć. Kłębiące i szybko poruszające się chmury szczególnie dobrze prezentują się w fotografii czarno-białej. Możemy wtedy również poeksperymentować z różnymi czasami naświetlania lub spróbować wyprodukować film timelapse.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zachęciłem Was do wyciągnięcia aparatu również przy niesprzyjającej aurze. Pamiętajcie jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć swój aparat przed deszczem za pomocą chociażby osłony przeciwdeszczowej.

Udanych zdjęć!

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27878 )
Array ( [docId] => 27878 )