Jakie wybrać kolory tła w studio

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Jako fotograf nie zawsze będziesz mógł robić zdjęcia w plenerze. W przypadku sesji we własnym studiu potrzebne Ci będzie odpowiednie tło do zdjęć. Jaki kolor tła jest najlepszy? Czy musisz inwestować w drogie tła czy możesz pozwolić sobie na alternatywne jego odpowiedniki?

Stonowane barwy

Tła, które będziesz wykorzystywał w studiu, nie powinny razić swoimi barwami. Chodzi tu nie tylko o ogólne wrażenie, jakie jaskrawe barwy mogą wywrzeć na fotografowanej osobie (ostra żółć może wprawić w dosłowne oślepienie), ale również o łatwość oświetlenia tła fotografii. Ciepłe, stonowane kolory będą stanowiły dyskretne uzupełnienie zdjęcia, na którym kluczową rolę ma przecież odgrywać model. Ponadto barwy te pozwalają na uwidocznienie walorów fotografowanych osób czy przedmiotów. Nie bez powodu w większości reklam stosuje się błękitne tło. Ten kolor nie tylko stanowi odpowiednie uzupełnienie zdjęcia, ale również stwarza atmosferę spokoju i ładu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pasteli czy jasnych beży.

Dostosuj kolor do modela

Istotną kwestią przy wyborze koloru tła jest jego odpowiednie dostosowanie do fotografowanego obiektu czy modela. Częstym błędem jest zastosowanie zbyt ciemnego koloru, który nie tylko odwraca uwagę obserwatora, ale przede wszystkim jest zbyt przytłaczający w stosunku do właściwego obiektu zdjęcia. Tło w większości przypadków powinno być jaśniejsze od odcienia przedmiotu czy osoby dominującej w centrum zdjęcia. Połączenie właściwego koloru z odpowiednio dobranym oświetleniem sprawi, że tło stanie się podstawą do uwidocznienia piękna ukrytego w fotografowanej przez Ciebie postaci.

 

Koniecznie drogie, profesjonalne tła

Profesjonalne tła są dosyć kosztownym akcesorium. Oczywiście każdy fotograf chciałby mieć do własnej dyspozycji całą paletę barw, jednak z reguły finanse na to nie pozwalają. O wiele tańszym i praktyczniejszym rozwiązaniem są alternatywne zastępniki. Fotografia oddaje jedynie kolor zastosowanego przez Ciebie tła. Patrząc na zdjęcie nikt się nie domyśli, że tło stanowił kawałek kolorowego materiału czy nawet brystol. To rozwiązania o wiele tańsze od profesjonalnych akcesoriów. W skrajnych przypadkach tło może stanowić nawet gładka, równo pomalowana ściana. Pamiętaj, że w fotografii liczy się efekt końcowy, a nie wysokość poniesionych kosztów.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27892 )
Array ( [docId] => 27892 )