Megapiksele w cyfrowym aparacie fotograficznym

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Kupując nowy aparat fotograficzny możesz być zdezorientowany ich ilością parametrów. Szczególnie w przypadku lustrzanek cyfrowych ogrom informacji może Cię przytłoczyć. Sprzedawcy i producenci chcą zaradzić tym problemom eksponując niektóre cechy aparatów, które występują we wszystkich modelach każdego producenta. Jednym z takich parametrów jest gęstość matrycy aparatu, a więc liczba megapikseli.

Liczba megapikseli oznaczana w skrócie Mpix. To nic innego jak ilość pikseli jakie nasz aparat jest w stanie zarejestrować. Przedrostek mega oznacza 1 milion pikseli. Decyduje ona o tym jaki rozmiar w pikselach będzie miał nasz obraz. Przykładowo dla matrycy 10,1 Mpix rozmiar zdjęcia jaki uzyskamy z takiej matrycy będzie miał rozmiar 3888 pikseli na 2592 pikseli. Jeżeli pomnożymy te dwie liczby przez siebie, to otrzymamy liczbę zbliżoną do 10,1 miliona.

Do czego nam tyle pikseli

Do czego może nam się przydać taka liczba pikseli? Im większą rozdzielczość ma matryca naszego aparatu tym większe odbitki możemy wykonać na papierze fotograficznym. Papier fotograficzny najczęściej ma rozdzielczość 300 dpi czyli 300 pikseli na cal papieru. Zatem łatwo możemy obliczyć, że maksymalna odbitka, jaką możemy uzyskać bez skalowania z naszej przykładowej matrycy to około 33 cm na 22 cm. Wynik całkiem niezły.

Powinniśmy sobie jednak zadać pytanie jak często będziemy wykonywać takiej wielkości powiększenia. Zazwyczaj przy wywoływaniu zdjęć większość ludzi wybiera rozmiary odbitek 10x15 lub 13x18. Możliwe, że taka rozdzielczość matrycy za często nie będzie dla nas za często przydatna. Większa rozdzielczość matrycy ma jeszcze jedną wadę - rozmiar plików z aparatu o większej rozdzielczości będzie również większy. Być może szybciej będziemy musieli dokupić kolejny dysk do swojego komputera.

 

Zatem na co zwrócić uwagę

Z punktu widzenia profesjonalnego fotografa liczba megapikseli to niewiele mówiący parametr aparatu jeśli nie połączymy go z drugim istotnym (jeśli nie istotniejszym) parametrem matrycy jakim jest fizyczna wielkość matrycy. Te dwa parametry mówią nam jak gęsto piksele są “upakowane” na elemencie światłoczułym aparatu.

Jakie to ma znaczenie? Niestety gęstsze upakowanie pikseli na matrycy ma na nią negatywny najczęściej wpływ. Piksele, które są gęsto rozmieszczone oddziałują między sobą kiedy matryca nagrzewa się podczas wykonywania zdjęcia. Efekt tego oddziaływania możemy obserwować na naszych zdjęciach w postaci szumu. W aparatach, w których wykorzystuje się ekran do kadrowania ujęcia, szum jest dodatkowo większy. Jest to spowodowane tym, że matryca aparatu jest non-stop włączona, a więc nagrzewa się bardziej. Między innymi dlatego obraz uzyskany z lustrzanek cyfrowych jest wyższej jakości niż obraz z aparatów kompaktowych.

Przemyślany wybór

Wybierając aparat warto zastanowić się czy rozdzielczość matrycy jaką dany model oferuje będzie nam w rzeczywistości potrzebna. Polecam przy następnej wizycie w sklepie zwrócić uwagę na inny parametr wymarzonego aparatu jakim jest wielkość fizyczna matrycy światłoczułej.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27875 )
Array ( [docId] => 27875 )