Panoramowanie, czyli jak pokazać ruch na zdjęciach

Kategoria: Robienie zdjęć
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Fotografowanie obiektów w ruchu to nie lada wyzwanie. Jeszcze większym wyzwaniem jest pokazanie tego ruchu na nieruchomych obrazach. Chciałbym pokazać Wam technikę, która pewnej ilości ćwiczeń z powodzeniem pozwoli stworzyć wrażenie ruchu na Waszych zdjęciach. Tą techniką jest panoramowanie.

Co to jest panoramowanie

Panoramowanie to technika, która po pewnej ilości ćwiczeń potrafi dać zadziwiające efekty. Polega ona na śledzeniu poruszającego się obiektu w trakcie jego ruchu. Efektem takiego zabiegu jest zdjęcie, na którym główny obiekt zdjęcia jest ostry, natomiast tło jest rozmyte w płaszczyźnie w jakiej dany obiekt się poruszał. Technika ta pozwala nam wyodrębnić główny obiekt z tła, co może być bardzo przydatne jeśli tło jest przepełnione innymi obiektami, które mogą odwrócić naszą uwagę. Często z taką sytuacją mamy do czynienia na zawodach sportowych.

Przykład zdjęcia z wykorzystaniem techniki panoramowania fot. Paweł Wojciechowski

Jak wykonać zdjęcie tą techniką

Zazwyczaj fotografując ruch dążymy do zamrożenia ruchu poprzez dobór odpowiednio krótkiego czasu naświetlania. Przy technice panoramowania wykonujemy coś przeciwnego. W celu uzyskania rozmycia tła musimy odpowiedni wydłużyć czas naświetlania. Do jakiej wartości? To zależy z jaką prędkością fotografowany obiekt się porusza.

Zazwyczaj dobrym początkiem jest czas naświetlania rzędu 1/100 sekundy. Aparat ustawiamy w tryb manualny lub preselekcji czasu naświetlania. Polecam sprawdzenie instrukcji swojego aparatu jakim symbolem oznaczone są poszczególne tryby. Jeśli Twój aparat posiada tryb pracy autofokusa umożliwiający śledzenie obiektu (AI Servo lub Servo) to również należy go włączyć. Widząc poruszający się obiekt staramy się ustawić na niego
ostrość i śledzimy jego ruch starając się utrzymać go w stałym miejscu kadru. W trakcie śledzenia jego ruchu naciskamy płynnym ruchem spust migawki.

Po zrobieniu zdjęcia warto ocenić na ekranie LCD w aparacie, czy odpowiednio dobraliśmy czas naświetlania. Wydłużając go zwiększymy rozmycie tła, ale również i rozmycie naszego fotografowanego obiektu.

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

Pierwsze próby wykorzystania tej techniki mogą nie zapewnić oczekiwanych rezultatów. Nie należy się zniechęcać i próbować ponownie. W miarę kolejnych ćwiczeń Twoja ręka stanie się bardziej pewna i efekty coraz bardziej satysfakcjonujące.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27879 )
Array ( [docId] => 27879 )