Jak czyścić obiektywy

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-05-2012 r.

Aparat cyfrowy bardzo łatwo może ulec zanieczyszczeniu. Szczególnie narażony jest obiektyw, jeden z najcenniejszych elementów aparatu. Jeśli chcemy by służył nam przez długi czas, musimy odpowiednio o niego zadbać.

Szmatka czy bibułka

Do czyszczenia obiektywu możesz wykorzystać przeznaczoną do tego celu miękką ściereczkę. Mikrofibra, z której jest wykonana, gwarantuje nie tylko dobrą przyczepność zanieczyszczeń, ale również odpowiednią delikatność dla czyszczonego obiektu. Wykorzystując ściereczki z mikrofibry, musisz jednak zwracać szczególną uwagę na to, aby dokładnie z niej usunąć zanieczyszczenia z poprzedniej konserwacji. Ewentualne drobinki pozostałe po poprzednim czyszczeniu, mogą zarysować powierzchnię obiektywu, dlatego pamiętaj o każdorazowym wypraniu ściereczki.

Jeżeli nie masz czasu na powyższe czynności, powinieneś wybrać jednorazowe bibułki. Po ich wykorzystaniu po prostu wyrzucasz je do kosza, ograniczając tym samym ryzyko oddziaływania dodatkowych zanieczyszczeń na Twój obiektyw.

Płyn

Niekiedy na Twoim obiektywie mogą znajdować się trudne do usunięcia plamy. Wówczas sama bibułka czy ściereczka mogą sobie nie poradzić z tego rodzaju zanieczyszczeniem. Powinieneś wtedy sięgnąć po specjalny płyn przeznaczony do tego celu. Preparat na bazie alkoholu skutecznie upora się z trudniejszymi plamami.

 

Długopisem w obiektyw

Na rynku, oprócz najzwyklejszych ściereczek czy płynów konserwujących, znajdziesz szereg innych akcesoriów przydatnych przy czyszczeniu obiektywu. Bardzo użytecznym jest pędzelek z naturalnego włosia. Przy jego użyciu szybko i skutecznie usuniesz z obiektywu kurz czy pyłki pochodzące z powietrza.

Ciekawym gadżetem jest również specjalny długopis. Dzięki niemu możesz usunąć niewielkie zanieczyszczenie bez konieczności używania dodatkowych akcesoriów. Stosowanie tej metody wymaga jednak nie lada precyzji. Nierozważny ruch w trakcie czyszczenia może spowodować zarysowanie, a co za tym idzie, uszkodzenie obiektywu.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27908 )
Array ( [docId] => 27908 )