Jaki kupić statyw

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 30-05-2012 r.

Podstawowym narzędziem każdego fotografa jest aparat. Jednak coraz częściej doceniania jest również rola statywu, który ułatwia robienie nieporuszonych zdjęć. Jak wybrać najlepszy statyw i czym kierować się przy jego zakupie?

Zastosowanie statywu

Przed zakupem statywu powinieneś solidnie zastanowić się, czy rzeczywiście go potrzebujesz. Jeżeli fotografia nie jest Twoją życiową pasją, a zdjęcia robisz najczęściej przy okazji rodzinnych uroczystości, statyw może okazać się zbędnym wydatkiem.

Statyw polecany jest fotografom, którzy zawodowo zajmują się robieniem zdjęć. Jego zadaniem jest zachowanie solidnej stabilności aparatu w sytuacji, kiedy ustawienie ostrości w „naturalnych warunkach” jest nieco utrudnione. W życiu fotografa zdarzają się sytuacje, kiedy nie można zagwarantować równowagi aparatowi. Wówczas statyw pozwoli na zniwelowanie wszystkich zakłóceń wynikających z braku stabilności, a tym samym zagwarantuje wysoką jakość zdjęcia. Sprzęt ten przydaje się również wtedy, kiedy chcesz zrobić zdjęcie nietypowemu zjawisku przyrodniczemu.

Fotografie, które wymagają nawet kilkusekundowego otwarcia migawki aparatu potrzebują maksymalnej stabilności. Odpowiednio dobrany statyw to zagwarantuje.

Cena statywu

Ceny statywów na polskim rynku wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na jaki przedział cenowy powinieneś zwracać uwagę? Jeżeli już zdecydujesz się na zakup statywu, nie bierz pod uwagę najtańszych modeli. W przypadku inwestowania w jakikolwiek sprzęt fotograficzny zwykle sprawdza się reguła, że cena świadczy o jego jakości. Wprawdzie możesz kupić najtańszy na rynku statyw, jednak z pewnością nie będzie on dostatecznie spełniał swojej funkcji. Dlatego w przypadku tego rodzaju sprzętu nie warto oszczędzać.

Wersja kieszonkowa

„Tradycyjne” statywy stabilizują aparaty na określonej wysokości i posiadają funkcję jej zmiany Jednak jeżeli nie potrzebujesz stawiać aparatu dostatecznie wysoko, być może powinieneś pomyśleć o jego kieszonkowej wersji? Jedyną różnicą między nim a tradycyjnym stabilizatorem jest właśnie wysokość, na jakiej umieszczany jest aparat.

Jeżeli Twoim głównym celem jest uzyskanie jedynie maksymalnej równowagi sprzętu na niewielkiej wysokości, wówczas wersja kieszonkowa może okazać się dla Ciebie praktyczniejsza. Po pierwsze nie będzie wymagała noszenia ciężkiego oprzyrządowania. Po drugie, zmieści się spokojnie wraz z aparatem w pokrowcu i nie obciąży znacznie Twojego portfela.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27914 )
Array ( [docId] => 27914 )