Jakim sprzętem fotografować pod wodą

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 30-05-2012 r.

Współczesna technika związana z fotografią daje wiele możliwości. Nie chodzi tu jedynie o wysoką jakość robionych zdjęć czy różnorodne funkcje umożliwiające szerokie edytowanie uwiecznionych obrazów. Coraz więcej modeli aparatów umożliwia robienie zdjęć pod wodą. Jakim sprzętem najlepiej robić tego typu zdjęcia? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze aparatu do podwodnych eskapad?

Wygoda

Robienie zdjęć pod wodą jest o wiele trudniejsze niż fotografowanie obiektów na powierzchni. Dlatego niezwykle ważną kwestią jest komfort użytkowania aparatu. Przebywanie kilka metrów pod powierzchnią wody może znacznie utrudniać obsługę pozornie prostego urządzenia. Sprzęt przeznaczony do tego rodzaju zdjęć powinien być wyposażony nie tylko w maksymalnie antypoślizgową obudowę, ale również mieć odpowiednio rozmieszczone przyciski funkcyjne, tak by swobodnie można się było posługiwać aparatem jedną ręką.

Szybkość działania

Robiąc zdjęcia pod wodą nie łatwo jest odpowiednio skadrować fotografowany obiekt. Tym bardziej, że z reguły są nim poruszające się z zawrotną prędkością różnego rodzaju podwodne żyjątka. Z tego względu niezwykle ważna jest również szybkość działania podwodnego aparatu. Wydłużony czas reakcji sprzętu może zaprzepaścić Twoją szansę na idealne ujęcie. Poza tym zbyt wolne działanie aparatu spowoduje wiele problemów z jego ogólnym działaniem. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, najpierw upewnij się czy szybkość jego reakcji jest dla Ciebie satysfakcjonująca.

Wytrzymałość

Podwodny świat to dość ekstremalne warunki do robienia zdjęć. Sprzęt jest narażony na wiele czynników, które mogą spowodować jego uszkodzenie. Dlatego niezwykle istotna jest jego wytrzymałość. Kluczową kwestią jest oczywiście maksymalna szczelność obudowy aparatu. Sytuacja, w której woda dostaje się do wnętrza aparatu, jest niedopuszczalna. Aparat do podwodnych zdjęć powinien być również odporny na inne zanieczyszczenia, np. piasek. Poza tym usunięcie ewentualnych zabrudzeń również nie powinno wymagać od właściciela specjalistycznej wiedzy. Łatwe czyszczenie jest niezbędnym warunkiem, jakie musi spełniać dobry aparat fotograficzny. Decydując się na sprzęt do podwodnych zdjęć, zwróć również uwagę na dodatkowe wzmocnienia obudowy i obiektywu. Upuszczenie bądź uderzenie sprzętem w inny obiekt jest pod wodą bardzo prawdopodobne. Zbyt krucha obudowa może tego nie wytrzymać.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27915 )
Array ( [docId] => 27915 )