Jak wybrać aparat do 500 zł

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Wprawdzie aparat fotograficzny posiada prawie każdy w swoim telefonie komórkowym, jednak są jeszcze osoby, którym zależy na posiadaniu profesjonalnego urządzenia. Czym kierować się w wyborze aparatu? I czy 500 zł to kwota pozwalająca Ci nabyć dobrej jakości urządzenie?

Aparat kompaktowy

Jeżeli jednym z ograniczeń w wyborze odpowiedniego sprzętu jest jego cena, cenną wiadomością dla Ciebie będzie fakt, iż już za ok. 500 zł możesz kupić dobrej jakości aparat fotograficzny w tzw. wersji kompaktowej. Co to oznacza? Tego rodzaju aparaty są niedużych rozmiarów i nie posiadają daleko zaawansowanych obiektywów czy wyświetlaczy. Ich atutem jest połączenie podstawowych funkcji z niewielkim, poręcznym rozmiarem. Tego rodzaju aparaty polecane są osobom, które chcą na co dzień uwieczniać wyjątkowe chwile.

Zwróć uwagę na parametry

W przypadku aparatów fotograficznych sprawdza się reguła, że im wyższa cena sprzętu, tym lepsza jakość . Jednak porównując dostępne na rynku urządzenia obowiązkowo musisz zwrócić uwagę na parametry, które mają znaczący wpływ na jakość otrzymywanych zdjęć. Poniżej przedstawimy kilka z nich:

  1. Rozdzielczość – mierzona w megapikselach decyduje o ostrości robionych zdjęć. Im większa, tym lepsza. Aparaty kompaktowe posiadają z reguły rozdzielczość w granicach 8-10 Mpx, co gwarantuje już wysoką jakość fotografii.
  1. Zoom – inaczej przybliżenie. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zbliżenie fotografowanego obiektu, ale również jego stabilizacja. Wszystkie aparaty fotograficzne obecnie wyposażone są w stabilizację obrazu, która pozwala na wyeliminowanie ewentualnych nieostrości wynikających ze zbyt dużego przybliżenia bądź z poruszenia aparatu w trakcie wykonywania zdjęć.
  2. Kontrola ekspozycji – możliwość dostosowania funkcji aparatu do fotografowanego obiektu. Większość zdjęć z pewnością będziesz robił w tzw. trybie auto, który gwarantuje dostateczną jakość fotografii. Jednak wybierając aparat, powinieneś również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje kontroli ekspozycji. Możliwość robienia zdjęć w trybie nocnym czy wykonywanie zdjęć seryjnych może się niekiedy przydać.

Cena nie najważniejsza

Wybór właściwego aparatu fotograficznego do 500 zł nie jest wcale trudny. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, które w tej cenie zapewniają dostateczne parametry. To właśnie parametrami technicznymi powinieneś kierować się przy zakupie swojego aparatu. Zamiast ceny porównuj ostrość, rozdzielczość i inne funkcje urządzenia. Pamiętaj, że to od nich, a nie od kosztów aparatu zależy jakość przyszłych zdjęć.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27910 )
Array ( [docId] => 27910 )