Jak wybrać lampę błyskową

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że lampa wbudowana w aparat nam nie wystarcza. Błysk skierowany tylko na wprost i o małej mocy nie daje za dużo środków kreatywnego wyrazu. Jeśli właśnie myślisz o zakupie lampy błyskowej, to polecam przeczytanie kilku moich wskazówek.

Przeznaczenie lampy

Jeżeli wybieramy lampę błyskową z zamiarem jej wykorzystania jej jako naszej głównej lampy, to powinniśmy jej postawić inne wymagania niż w stosunku do lampy, którą będziemy używać jako kolejne źródło światło ustawione na statywie.

W przypadku drugiego typu lampy powinniśmy zwrócić uwagę głownie na jej moc, możliwość jej regulacji oraz opcje synchronizacji lampy. Jeśli zaś wybieramy lampę główną to powinniśmy się bliżej przyjrzeć jej parametrom oraz innym funkcjonalnościom jakie oferuje.

Moc lampy

Moc lamp błyskowych określana jest za pomocą liczby przewodniej. Liczb przewodnia jest to iloczyn maksymalnej odległości do fotografowanego obiektu zapewniającej prawidłowe naświetlenie oraz ogniskowej aparatu. Liczba przewodnia jest określana dla ISO 100 dla normalnej ogniskowej dla klatki 35 milimetrów (czyli około 50 milimetrów). I wyższa liczba przewodnia tym dla nas lepiej bo błysk lampy oświetli nawet oddalony obiekt. Liczba przewodnia dla lamp reporterski zazwyczaj jest w zakresie między 30 a 60.

Przydatne cechy

Nie tylko moc błyskowa jest ważna przy wyborze lampy, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że w cale nie najważniejsza. O możliwościach użycia naszej lampy decydują również inne jej cechy. Bardzo istotną cechą lampy jest możliwość wychylania jej palnika. Jeśli chcemy uzyskać naturalnie wyglądające zdjęcia to nie będziemy używać błysku lampy na wprost, tylko postaramy się go odbić od ściany czy sufitu. Duży zakres wychyłu palnika zapewni nam elastyczność w tej kwestii.

Istotną kwestią jest możliwość regulacji ogniskowej lampy w zależności od ogniskowej obiektywu. W najnowszych lampach dzieje się to w pełni automatycznie.

Synchronizacja

Warto również zwrócić uwagę czy wybrana przez nas lampa posiada złącze synchronizacyjne. Za jego pomocą zawsze będziemy mogli podłączyć lampę do aparatu za pomocą przewodu synchronizacyjnego lub połączyć lampę z systemem wyzwalania radiowego, który nie obsługuje typu stopki jaką nasza lampa dysponuje.

Miłym dodatkiem jest również wbudowana fotocela, która pozwoli wyzwolić błysk lampy za pomocą błysku innej lampy.

Wybierana lampa powinna również wspierać system wyzwalania błysku bezprzewodowego jakim dysponuje nasz aparat. Każda firma opracowuje swoje mechanizmy, które nie są ze sobą kompatybilne. Zazwyczaj opierają się one o sygnały wysyłane za pomocą podczerwieni, aczkolwiek całkiem niedawno Canon zaproponował swoje rozwiązanie oparte o sygnały radiowe.

Tryby błysku

Bardzo istotne jest, aby lampa obsługiwała tryby błysku na pierwszą i drugą kurtynę. Możemy wtedy regulować, czy błysk będzie wyzwalana na początku czy na końcu otwarcia migawki. Przydatną opcją jest również możliwość synchronizacji lampy z krótkimi czasami naświetlania. Ten tryb powoduje co prawda utratę pewnej części mocy błysku, natomiast często umożliwia użycie lampy przy znacznej ilości oświetlenia.

Podsumowanie

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jakie dokładnie funkcjonalności lampy błyskowej dlatego powinniśmy zwracać uwagę na liczne jej funkcjonalności. Jeśli zależy nam na maksymalnej zgodności lampy z korpusem aparatu to powinniśmy wybrać lampę błyskowa tej firmy, której korpusem dysponujemy, a nie lampę firm trzecich.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27904 )
Array ( [docId] => 27904 )

Array ( [docId] => 27904 )