Jakie wyróżniamy wady obiektywów fotograficznych

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Nie ma obiektywów idealnych. Każdy obiektyw nawet z najwyższej półki jest obarczony pewnymi wadami zastosowanego w nim układu optycznego. Jeśli poznamy rodzaje tych wad i mechanizm ich powstawania będziemy mogli postarać się ich unikać lub nawet wykorzystać je w kreatywny sposób. A zatem jakie rodzaje wad obiektywów wyróżniamy?

Aberracje chromatyczne

Aberracja chromatyczna jest dosyć częstą wadą obiektywów, która ujawnia się szczególnie przy fotografowaniu pod światło. Wokół krawędzi kontrastowych obszarów pojawiają się różnokolorowe obwódki.

Aberracje te występują na skutek zakrzywiania pod różnym kątem rożnych barw światła, a jak wiemy światło białe składa się z różnych barw składowych. Niestety tego rodzaju wady nie jesteśmy w stanie wyeliminować jeśli chcemy fotografować pod światło. Pozostaje nam skorygowanie jej w programie do obróbki zdjęć.

Dystorsje

Dystorsje obrazu polegają na jego zniekształceniu. Powstaje ona na skutek różnego powiększenia obrazu w zależności od osi optycznej obiektywu (środka obrazu). Dlatego często obserwujemy obraz bardziej zniekształcony im bliżej brzegu kadru. Ma to miejsce najczęściej w przypadku obiektywów szerokokątnych i typu “rybie oko”.

Na powyższym zdjęciu wyraźnie widzimy, że linia brzegu budynku jest zniekształcona w porównaniu do linii prostej oznaczonej czerwonym kolorem. Na tym zdjęciu mamy do czynienia z dystorsją beczkową. Charakteryzuje się ona tym, że środek obrazu wydaje nam się wypukły. Wyróżniamy jeszcze dystorsję poduszkową, gdzie środek obrazu wydaje nam się wklęsły. Z tym rodzajem wady obiektywu ciężko jest walczyć jeżeli akurat potrzebujemy zdjęcie wykonane na tej ogniskowej. Możemy starać się ją kreatywnie wykorzystać na przykład pokazując krzywiznę ziemi umieszczając linię horyzontu blisko brzegu kadru. Możliwe jest również jej skorygowanie w programie graficznym.

 

Winietowanie

Winietowanie to przyciemnianie lub rozjaśnianie obrazu w rogach kadru. Jest ona bardzo łatwo korygowana w programach graficznych. Jednak ma ona jedną zaletę. Wada tego typu skupia wzrok widza w obrębie kadru. Obecnie często fotografowie dodają ją do zdjęcia zamiast usuwać.

Koma i astygmatyzm

Te dwie wady optyczne obiektywów często są niezauważane przez oglądających zdjęcia. Występują one przy odwzorowaniu punktowych źródeł światła, które występują poza osią optyczną obiektywu. Koma powoduje zniekształcenie takich źródeł światła do postaci łezki lub ptaka, natomiast astygmatyzm powoduje jego lekkie rozmycie. Szczególnie podatne na takie wady są obiektywy jasne i szerokokątne.

Flara

Flara są to odblaski różnego rodzaju, które często możemy zaobserwować kiedy posiadamy w kadrze lub tuż poza nim silne źródło światła na przykład słońce. Powstaje ona w wyniku oddziaływania promieni światła z poszczególnymi elementami układu optycznego obiektywu. Obiektywy wyższej klasy, a zatem z większą ilością elementów optycznych generują flarę bardziej przyjemną dla oka niż obiektywy tańsze. Możemy starać się unikać tego efektu stosując osłonę przeciwsłoneczną obiektywu. W programach graficznych jest ona bardzo ciężka do skorygowania, natomiast często graficy generują ją za pomocą takich programów, aby nadać obrazowi naturalności.

Podsumowanie

Wady optyczne są nierozłącznym elementem fotografii i niestety musimy nauczyć się z nimi żyć. Jednak jeszcze lepiej wykorzystywać je jako środek kreatywnego wyrazu.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27905 )
Array ( [docId] => 27905 )