Na co zwrócić uwagę kupując używany obiektyw

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Wojciechowski Paweł
Data: 08-04-2012 r.

Nie oszukujmy się. Sprzęt fotograficzny jest drogi. Dobry obiektyw kosztuje często więcej niż średnia płaca krajowa. Dlatego często, aby obniżyć koszty zakupu myślimy o zakupie używanego szkła. Często można spotkać mało używane egzemplarze, ale każdy warto dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Gdzie kupować obiektywy

Używane obiektywy często można znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych. Polecam ostrożność wybierając ofertę z tego źródła. Powinniśmy w szczególności uważać na niesamowicie okazyjne oferty. Niestety, ale pojawia się tu również sprzęt kradziony. Warto zwrócić uwagę czy do danego obiektywu dołączone jest oryginalne pudełko, a może i gwarancja. To świadczyć będzie, że obiektyw prawdopodobnie pochodzi z pewnego źródła.

Na portalach aukcyjnych również pojawiają się oferty sklepów fotograficznych, które prowadzą komisy. Warto zwrócić uwagę na ich ofertę. Istotnym elementem oferty jest również możliwość obejrzenia obiektywu przed zakupem niedaleko miejsca naszego zamieszkania.

Mamy wymarzony obiektyw w rękach. Zanim ulegniemy euforii i postanowimy go kupić właśnie w tym momencie, zatrzymajmy się na chwilę i sprawdźmy obiektyw, abyśmy później również byli zadowoleni z zakupu.

Obudowa

Po pierwsze sprawdźmy obudowę obiektywu. Jeśli są na nim ślady uderzenia powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. W przypadku nowoczesnych obiektywów z autofokusem przy dużych uderzeniach, często spowodowanych upadkiem, bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie mechaniki obiektywu. Lepiej unikać sprzętu z takimi uszkodzeniami. Warto również lekko potrząsnąć obiektywem. Jeśli usłyszymy dźwięki obluzowanych części może to świadczyć o uszkodzeniu obiektywu.

Pierścienie

Sprawdzeniu powinny być poddane pierścienie ustawiania ostrości i ogniskowej. Powinny chodzić płynnie i stawiać równomierny opór. Wszelkie luzy na tych pierścieniach mogą powodować w przyszłości problemy z ich funkcjonowaniem jak i szczelnością obiektywu.

 

Soczewki

Kolejnym punktem naszej inspekcji obiektywu powinno być sprawdzenie szkieł. Powinniśmy szukać wszelkich zarysowań zarówno przedniej jak i tylnej soczewki. Małe zarysowania na przedniej soczewce nie powinny powodować problemów, natomiast jakiekolwiek zarysowania na tylnej soczewce będą z wysokim prawdopodobieństwem widoczne na zdjęciach.

Stabilizacja

W przypadku obiektywów wyposażonych w stabilizację obrazu warto sprawdzić jej funkcjonowanie. Jeżeli podłączymy taki obiektyw do aparatu to patrząc w wizjer powinniśmy widzieć efekty jej działania. Kiedy będziemy poruszać wyraźnie powinna być widoczna kompensacja ruchu jaką obiektyw wykonuje. Często pracy stabilizacji obrazu towarzyszą również ciche dźwięki.

Przysłona

Powinniśmy ocenić również pracę przysłony aparatu. Defekt przysłony często objawia się tym, że przysłona nie domyka się do końca. Sprawdźmy to poprzez wykonanie kilku zdjęć w normalnym trybie pracy migawki oraz trybie seryjnym. Jeśli nasz aparat jest wyposażony w podgląd głębi ostrości to możemy kilkukrotnie w nieregularnych odstępach nacisnąć ten przycisk i obejrzeć jak zachowuje się przysłona.

Front focus (FF) i back focus (BF)

Warto sprawdzić jak dany obiektyw będzie funkcjonował z naszym korpusem. Mogą występować problemy z ostrzeniem obrazu. Zdarza się, że autofokus ostrzy lekko przed (front focus) lub za (back focus) obiektem, na który ustawialiśmy ostrość. Łatwo jest sprawdzić taką przypadłość obiektywu. W tym celu możemy pobrać z internetu testowe tablice do badania tego typu zjawisk i wydrukować je lub posłużyć się linijką.

Wojciechowski Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27906 )
Array ( [docId] => 27906 )