Co to jest scrapbooking

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Welc Wioleta
Data: 09-04-2012 r.

Jest to technika ozdabiania kartek okolicznościowych, kalendarzy, ramek, notesów i albumów fotograficznych. Technika ta jeszcze jest mało znana, ale zdobywa sobie powoli zwolenników. Przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam scrapbooking był jednym ze sposobów przekazywania tradycji i zwyczajów - było to opowiadanie historii za pomocą obrazów.

Prace wykonane tą techniką grają kolorami, barwami i są na pewno niepowtarzalne. Możesz znaleźć sklepy, które oferują materiały pozwalające na wykonywanie kartek i albumów tą techniką.

Scrapbooking to utrwalenie jakiejś historii, to nie tylko zdjęcie z narodzin dziecka, ze ślubu czy z urlopu, ale cała seria wydarzeń z tym związanych, pamiątek, dat. To też technika, którą wykonuje się prześliczne, niepowtarzalne kartki okolicznościowe.

Do ozdabiania można użyć praktycznie wszystkiego co nam podpowie wyobraźnia, np. kolorowych papierów, cekinów, nitów, kolorowych materiałów, wstążek, muszelek, guzików.

Przygotowanie albumu ze zdjęciami

W przypadku, gdy chcemy stworzyć samodzielnie album, technika ta polega na naklejaniu zdjęć na karton i ozdabianiu ich, a potem łączeniu w album. Musisz przede wszystkim przygotować materiał na kartki albumu, które powinny być z grubszego papieru. Możesz na przykład wykorzystać ogólnie dostępne kolorowe grube karki bloku technicznego. Potrzebne będą Ci również nożyczki i klej. Dalsza praca wymaga od Ciebie inwencji twórczej, w zależności od tego co chcesz wyrazić w swojej pracy. Możesz na przykład użyć zasuszonych kwiatów, liści, piórek, materiałów z pasmanterii takich jak: tasiemek, kokardek.

 

Jeszcze kilka praktycznych uwag

Warto zaopatrzyć się w klej, który po wyschnięciu staje się przezroczysty. Dzięki takiemu klejowi jakiekolwiek rozmazania nie będą widoczne.

Warto też zainwestować w stemple, które urozmaicą Twoją sztukę.

Możesz też pokusić się o umieszczanie karteczek z napisami lub użycie dziurkaczy, wykonujących wzory.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27919 )
Array ( [docId] => 27919 )