Materiały i narzędzia do filcowania

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Valeeva Anna
Data: 05-06-2012 r.

Modne ostatnio filcowanie nie jest techniką tak trudną jak mogłoby się wydawać. Samodzielnie możemy nauczyć się tworzenia ubrań, biżuterii oraz elementów wystroju wnętrz z filcu. To materiał dający wiele możliwości, dlatego warto rozpocząć z nim przygodę.

Miejsce pracy i narzędzia do filcowania

Filcowanie, jak każde hobby, wymaga przede wszystkim komfortu pracy – ma relaksować, a nie powodować niepotrzebny stres. Koniecznie należy zabezpieczyć miejsce naszej pracy np. folią, ponieważ obróbka filcu wiąże się z kontaktem z wodą.

Wybór narzędzi zależy od tego, jaką techniką chcemy wykonywać filc. Techniki na mokro i na sucho różnią się nieco od siebie, między innymi wykorzystywanymi narzędziami.

Filcowanie na mokro

Jeżeli zdecydowaliśmy się na technikę filcowania na mokro, powinniśmy przygotować: folię bąbelkową, ścierki, folię zabezpieczającą bądź inne pokrycie które uchroni nas i nasze dzieło przed wodą. Ścierek lub starych ręczników będziemy używać, aby uformować ostateczny kształt filcu. Potrzebne będzie też mydło bądź detergent wymieszane w odpowiednich proporcjach z wodą.

 

Filcowanie na sucho

Technika filcowania na sucho wymaga znaczniej więcej podręcznych narzędzi. Musimy zakupić specjalne igły do filcowania o charakterystycznych haczykach, które ubijają naszą wełnę. Podczas filcowania na sucho będziemy posługiwać się matą z gąbki, możemy także użyć np. styropianu, który będzie nam służył jako podkład. Narzędzi kuchennych możemy użyć jako form, dzięki którym uzyskamy docelowy kształt. Kolejnym ze specjalistycznych narzędzi naszej pracy może być bukowy uchwyt na kilka igieł, które ułatwią filcowanie dużych powierzchni.

Wyżej wymienione przedmioty stanowią podstawowy zestaw do filcowania. W trakcie naszej pracy, a właściwie przygody z filcowaniem, na pewno stworzymy sobie własny zestaw podręcznych i niezbędnych akcesoriów do filcowania.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27924 )
Array ( [docId] => 27924 )