Jak stworzyć własnego aniołka z masy solnej

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Valeeva Anna
Data: 05-06-2012 r.

Każdy z nas choć raz w życiu zastanawiał się, co kupić lub co dać w prezencie na dzień matki, ojca, babci, dziadka lub po prostu bez okazji. Dla tych, którzy cenią sobie tradycję dawania prezentów od serca, dobrym podarkiem będzie aniołek z masy solnej.

Lista składników

Do przygotowania masy solnej będziemy potrzebować: 200g mąki, 200g soli oraz około 125 ml wody. Podczas wyrabiania masy solnej najważniejsze jest osiągnięcie prawidłowej konsystencji.

Masa nie może się kruszyć, ale też nie może być lejąca - nie powinna przyklejać się do rąk. Podana tu ilość wody jest uzależniona od gatunku mąki, jednak nie może być większa niż dwukrotność wartości podanej powyżej.

Wykonanie

Po wyrobieniu masy przystępujemy do tworzenia aniołka. Figurę najlepiej robić na folii aluminiowej, dzięki temu na dalszym etapie będzie łatwiej przenieść go do piekarnika. Jeżeli chodzi o samą formę aniołka to gotowe szablony możemy znaleźć w internecie narysować bądź samemu. Szerokość aniołka powinna wynosić około 6-8 cm.

Gdy już rozwałkowaliśmy masę, wycinamy według naszego szablonu elementy aniołka. Aby nadać bardziej naturalny kształt naszej figurce, palcami dodajemy fałdy na sukience lub odcisk np. koronki. Drobne elementy takie jak uszy, oczy, palce robimy za pomocą wykałaczki. Jeżeli chcemy, aby nasz aniołek nabrał kolorów, to w czasie wyrabiania masy solnej możemy dodać pigment - kakao, cynamon, kurkuma lub papryka. Wszystkie elementy naszego aniołka z masy solnej sklejamy za pomocą odrobiny wody.

Gotową figurkę aniołka możemy wysuszyć na świeżym powietrzu albo w piekarniku. Pieczemy naszego aniołka około godziny, aż do osiągnięcia lekko złotawego koloru. Następnie studzimy aż stwardnieje. Dzięki temu mamy pewność, że nasza figurka jest już gotowa. Po ostygnięciu możemy przystąpić do malowania oraz ozdabiania.

W ten sposób na pewno powstanie prezent, którym sprawicie radość najbliższym!

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27925 )
Array ( [docId] => 27925 )