Materiały niezbędne do decoupage’u

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Welc Wioleta
Data: 09-04-2012 r.

Nazwa decoupage pochodzi od francuskiego słowa decouper, co oznacza po prostu wycinać. Technika ta powstała w XII w. w Chinach. W sztuce tej właśnie wyciętymi obrazkami dekoruje się przedmioty ze szkła, drewna, metalu, a nawet tkaniny. Przykleja się obrazki na przedmiot i pokrywa się je warstwami lakieru, aby uzyskać wrażenie, że obrazek jest namalowany.

W XVII w. sztuka decoupage dotarła do Europy i szybko zyskała popularność. Sztuka decoupage to przede wszystkim chęć zrobienia czegoś niepowtarzalnego przy użyciu wyobraźni.

Jeśli masz pomysł i ochotę spróbować, to zaopatrz się w niezbędne materiały. Zaliczają się do nich przede wszystkim papiery, m.in. serwetki papierowe, papiery do decoupage’u z nadrukiem, papiery ryżowe, serwetki ryżowe. Można również zastosować fragmenty gazet lub starych zdjęć.

Potrzebne Ci będą również farby akrylowe.

Ważne są też kleje, ponieważ bez nich nie przykleisz obrazka do wybranego przedmiotu. Na rynku dostępny jest klej przeznaczony do decoupage’u.

Poza tym musisz zaopatrzyć się w podkłady gruntujące, które trzeba dobrać w zależności od materiału na którym pracujesz.

Lakiery to kolejna rzecz bez której nie wykończysz swojej pracy. Obecnie na rynku i w sklepach internetowych jest duży wybór lakierów.

Ponadto musisz zaopatrzyć się w pędzle o różnych rozmiarach, pędzle gąbkowe. Przydadzą się też: pęseta do drobnych wzorków, papier ścierny i nożyczki.

Do wykończenia mogą też przydać się cyrkonie lub brokaty.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27921 )
Array ( [docId] => 27921 )