Jakie są rodzaje kijów do golfa

Kategoria: Golf
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Kije golfowe nie zmieniły swojego kształtu od ponad stu lat. Fakt ten powinien ułatwić wybór podstawowego sprzętu do gry osobom zainteresowanym tym spokojnym i eleganckim sportem. Przyjrzyjmy się podstawowym rodzajom kijów golfowych.

Dopasowany kij – lepsze wyniki

Odpowiednio dobrany kij golfowy w bardzo dużym stopniu przekłada się na wyniki uzyskiwane w trakcie gry. Wybór kijów jest warunkowany naszymi umiejętnościami, warunkami, w jakich będziemy grać lub sytuacją, w której się znaleźliśmy w trakcie rozgrywki.

Nie można grać efektywnie bez zmiany kijów, a co za tym idzie bez znajomości ich podstawowych rodzajów. Innego kija będziemy używać na tzw. greenie – czyli obszarze pola golfowego z ostrzyżoną murawą, a innego na roughie – części pola z celowo nieskoszoną trawą.

Jaki kij golfowy wybrać

Rodzaje podstawowych kijów golfowych to:

  • woods – grupa kijów wykonanych z drewna, najczęściej służą do pierwszego uderzenia i długich uderzeń na fairway’u (obszar między punktem początkowym każdego dołka i dziurą);
  • irons – rodzina kijów metalowych, bez nich praktycznie nie można grać na fairway’u;
  • putter – służą do gry na greenie, pozwalają na krótkie, precyzyjne uderzenia;
  • hybrids – są połączeniem kijów drewnianych i metalowych, pomocne do gry z roughu;
  • wedges – służą do krótkich uderzeń. Są wykorzystywane do gry w piasku lub do omijania przeszkód (lobowania).

Znając podstawowe rodzaje kijów, które powinny się znaleźć w naszej torbie, musimy zastanowić się jak wybrać odpowiedni zestaw. W tej sytuacji pomocą może służyć club fitting, czyli dobór odpowiedniego zestawu kijów, warunkowany indywidualnymi umiejętnościami i cechami fizycznymi zawodnika. Takie dopasowanie trwa około pół godziny, można o nie poprosić niemal w każdym sklepie w akcesoriami golfowymi.

Oczywiście lepiej, gdy w doborze sprzętu pomoże nam osoba grająca profesjonalnie. Obserwacja naszych uderzeń przez profesjonalistę pomoże w wyborze sprzętu odpowiedniego dla naszego wzrostu, siły i umiejętności.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28098 )
Array ( [docId] => 28098 )