Jak bezpiecznie jeździć rowerem w korku

Kategoria: Rower
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-07-2012 r.

Ulice polskich miast często są bardzo zakorkowane i nie sposób zdążyć do pracy jadąc samochodem czy komunikacją miejską. Rozwiązaniem tego problemu jest jazda na rowerze. Jednak jeżdżąc zgodnie z przepisami, często będziemy musieli zrezygnować z podróżowania po chodnikach czy drodze rowerowej na rzecz jazdy po jezdni. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy przyjdzie nam jechać w korku?

Opanowanie

Jazda rowerem po ulicy może być bardzo stresująca, szczególnie rano, gdy wszyscy uczestnicy ruchu śpieszą się, żeby zdążyć do swoich miejsc pracy, a przy okazji są zaspani. Podróżując rowerem powinniśmy też zachować szczególną ostrożność i cierpliwość. Niektórzy kierowcy samochodów mogą być zdenerwowani i zajeżdżać nam drogę, dlatego należy być bardzo skupionym podczas jazdy. Dodatkowo warto przewidywać sytuację na drodze.

Nie bądźmy też niemili dla innych uczestników ruchu. Patrzmy dokąd jedziemy i czy przypadkiem nie zajeżdżamy komuś drogi.

Widoczność

Podróżując rowerem w korku warto zadbać o to, żeby kierowcy i inni rowerzyści nas widzieli. Zmniejsza to ryzyko potrącenia przez nieuważnego kierowcę. Do tego celu warto zaopatrzyć się w odblaskową kamizelkę. Można ją kupić w sklepach rowerowych, a także w supermarketach w dziale części samochodowych. To szczególnie ważne zimą i jesienią, gdy słońce wschodzi później, ale też szybciej przychodzi zmrok oraz widoczność jest znacznie zmniejszona.

Dla własnego bezpieczeństwa można także wyposażyć rower w dodatkowe odblaski na kołach oraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Przydatne są również odblaskowe opaski na nogi lub breloki, które możemy przypiąć do odzieży.

Oprócz widoczności powinniśmy też zadbać o sygnalizowanie wykonywanych manewrów z odpowiednim wyprzedzeniem. Pomoże to zapobiec zajeżdżaniu nam drogi przez innych uczestników ruchu. Wyciągnięcie ręki w stronę, w którą skręcamy powinno być wyraźne i trwać przez pewien czas, żeby jadący za nami zauważyli i zarejestrowali naszą wolę wykonania skrętu. Nie można tylko machnąć dłonią, ponieważ może to pozostać pominięte przez kierowców i innych rowerzystów, a w konsekwencji spowodować wypadek.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28166 )
Array ( [docId] => 28166 )