Które zabezpieczenie roweru jest najlepsze

Kategoria: Rower
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-08-2012 r.

Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które pomagają nam zabezpieczyć nasz rower przed kradzieżą. Wśród nich są propozycje mniej lub bardziej skuteczne. Które z nich w największym stopniu chroni nas przed zniknięciem naszego jednośladu?

Linka sprężynowa i łańcuchy do rowerów

Linka sprężynowa to najpopularniejsze zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Spiralnie zakręcony kawałek stalowej linki, owinięty tworzywem sprawia wrażenie solidnego, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Najcieńsze linki można przeciąż ogrodowym sekatorem, a nawet nożyczkami. Grubsze spisują się nieco lepiej, ale i tak z reguły większość z nich da się przeciąć.

Takie zabezpieczenie można owinąć wokół ramy roweru lub na rurce pod siodełkiem. Podczas transportu nie sprawia problemów i nie jest zbyt ciężkie.

Nieco mocniejsze i trudniejsze do sforsowania są łańcuchy o grubych ogniwach, owinięte materiałem lub tworzywem. Jednak są one stosunkowo ciężkie i mogą stanowić problem podczas transportu i wnoszeniu roweru np. na klatkę schodową lub do autobusu.

U-lock

Takie zabezpieczenie jest znacznie bardziej skuteczne od linek i łańcuchów. Stalowy lub też tytanowy pręt wygięty w kształt wyciągniętej litery „U” jest zamocowany do klamry. Ten rodzaj kłódki jest odporny na przecięcia, a materiał, z którego jest wykonany stawia opór wysokim i niskim temperaturom. Zamek w takich zabezpieczeniach jest bardzo trwały i często posiada przypisaną klasę bezpieczeństwa.

W tym przypadku, im droższy sprzęt, tym lepiej ochroni nas przed kradzieżą. Obecnie kłódki typu u-lock są najskuteczniejszymi zapięciami rowerowymi.

Sposób zapięcia

Nieważne, jakim zabezpieczeniem dysponujemy, ważne jest też, w jaki sposób z niego korzystamy. Pamiętajmy, żeby nie przypinać rowerów do niestabilnych konstrukcji, jak np. liche płoty, znaki drogowe lub niskie słupy. Co więcej, zakładając zabezpieczenie spróbujmy zrobić to w taki sposób, żeby obejmowało jak najwięcej elementów roweru, np. koło i ramę jednocześnie.

Nie ma zapięć rowerowych, których wprawny złodziej by nie otworzył. Możemy jednak zadać mu trochę trudu. Pamiętajmy też, że jednoślad warto zostawiać w miejscach często uczęszczanych, dobrze oświetlonych, a najlepiej objętych miejskim monitoringiem. Zdejmijmy też wszystkie elementy wyposażenia, które nie są na stałe przypięte do rowery, czyli oświetlenie, liczniki, dzwonek.


Zobacz także:

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28168 )
Array ( [docId] => 28168 )