Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć

Kategoria: Rower
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-07-2012 r.

Jazda na rowerze to nie tylko dobry sposób na omijanie porannych korków i utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Może być także świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie lepszej sylwetki. Jak więc jeździć na rowerze, żeby waga pokazała mniejszą wartość?

Regularność jazdy na rowerze

Kluczową kwestią w sprawie jazdy na rowerze w celu zrzucenia zbędnych kilogramów jest systematyczność. Nawet najbardziej wyczerpujący trening na nic się nie zda, jeśli nie będziemy ćwiczyć regularnie. Nie trzeba jeździć długo. Już godzina pedałowania z umiarkowaną prędkością pozwala spalić nawet ponad 400 kalorii.

Dobrze jest zaplanować swój trening kilka razy w tygodniu. Pamiętajmy też, że pierwsze efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie, co często wymaga wielu wyrzeczeń i cierpliwości.

Metoda jazdy na rowerze

Niezależnie od wybranej opcji, warto jest przed wejściem na rower zrobić krótką rozgrzewkę. Kilka skłonów, podskoków i wymachów nóg sprawi, że jazda będzie lżejsza i mniej męcząca.

Na początek nie wybierajmy długich i trudnych tras. Dopasuj prędkość pedałowania do swojej kondycji i umiejętności. Jedną z metod jazdy, którą można zastosować w celu schudnięcia jest jazda na przemian: szybko i wolno. Dobrze jest rozpocząć cykl od jazdy z normalną, przeciętną prędkością. Potem nagle przyspieszmy i intensywnie, mocno pedałujmy. Gdy już czujemy, że dłużej nie damy rady – zwolnijmy do normalnego, spokojnego tempa. W sytuacji, gdy nasz organizm się uspokoi znów zwiększmy prędkość i natężenie pedałowania.

Inną metodą jest wyjeżdżanie na dłuższe, kilkugodzinne wycieczki rowerowe. Warto pamiętać, że w parze z aktywnością fizyczną powinna pójść zbilansowana, zdrowa dieta. Powinny się w niej znaleźć owoce, ziarna zbóż i dużo warzyw.

Jazda na rowerze z pewnością pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dodatkowo jest przyjemna i ładnie modeluje sylwetkę. Pamiętajmy jednak, że uda, łydki i brzuch to nie wszystko i powinniśmy zadbać również o trening górnych partii ciała, które podczas jazdy na rowerze pracują mniej intensywnie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28165 )
Array ( [docId] => 28165 )