Jakie są zalety jazdy na rowerze

Kategoria: Rower
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 19-07-2012 r.

Jeżdżenie na rowerze to wielka przyjemność, a do tego służy naszemu zdrowiu (w tym sercu i układowi krążenia) oraz kondycji. Już godzina jazdy pomaga spalić ponad 400 kalorii. Podróżowanie tym środkiem transportu to nie tylko korzyść dla nas, ale również dla naszego środowiska.

Rower ma wpływ na zdrowie i urodę

Jazda na rowerze jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia i urody. Wysiłek, jaki wykonujemy podczas jazdy znacznie poprawia pracę naszego układu krążenia oraz poprawia wydolność organizmu. Osoby często jeżdżące na jednośladach znacznie rzadziej chorują i często unikają schorzeń kręgosłupa czy żylaków.

Pedałując pozwalamy też naszemu organizmowi się dotlenić i dzięki temu poprawiamy pracę naszego układu oddechowego. Dodatkowo podczas podróży na rowerze mamy możliwość wysmuklenia swojej sylwetki. Oprócz ud i łydek pracują także mięśnie pleców i rąk. Regularna jazda na rowerze wspomaga ponadto funkcjonowanie serca i chroni nas przed nadciśnieniem.

Rower daje szczęście

Jazda na rowerze nie tylko dobrze wpływa na nasze zdrowie. Powoduje także, że jesteśmy większymi optymistami. Ruch i wysiłek podczas podróżowania jednośladem sprawia, że organizm wydziela endorfiny, tzw. hormon szczęścia. Dodatkowo na lepsze samopoczucie wpływa duże dotlenienie mózgu. Ponadto jazda pozwala nam się odstresować i zapomnieć o zgiełku i problemach.

 

Rower oszczędza czas i środowisko

Na ulicach widać coraz więcej samochodów, które częstokroć stoją w kilometrowych korkach, a kierowcy tracą wiele minut zanim dojadą do celu. Rowerem często można szybciej dostać się np. do pracy lub na zakupy. W miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a w wielu miejscach jednoślady mogą poruszać się po chodnikach. Nie musimy stać w długich korkach i często możemy skorzystać ze skrótów i przyjemnych tras przez parki.

Dodatkowo rower jest przyjazny środowisku. Nie wydziela spalin i nie zużywa paliwa, ponieważ napędza go jedynie siła naszych nóg. Co więcej, porusza się cicho.

Jak widać jazda na rowerze daje nam wiele korzyści i pozwala aktywnie spędzać czas. Już godzina pedałowania daje nam lepsze samopoczucie, pomaga spalić zbędne kalorie i jest przyjazna środowisku.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28164 )
Array ( [docId] => 28164 )